Sosyal bilgiler öğretmenlerinin, öğretmen adaylarının, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler öğretim programı küresel bağlantılar öğrenme alanına yönelik tutumlarının incelenmesi: Çeşitli değişkenler açısından
Investigation of the attitudes of social studies teachers, teachers candidates, primary and lower secondary learning domain of social studies educational program: In terms of several variables
- Tez No: 419404
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sosyal Bilgiler öğretmenleri, Sosyal Bilgiler öğretmen adayları ve ilkokul 4. sınıf, ortaokul 5, 6, 7, ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin Sosyal Bilgiler Öğretim Programı Küresel Bağlantılar Öğrenme Alanı'na yönelik tutumlarını çeşitli değişkenlere göre tespit etmektir. Nicel ve nitel boyutu olan bu çalışmada karma yöntem araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nicel örneklemini maksimum çeşitliliği sağlayan 285 Sosyal Bilgiler Öğretmeni ve 894 Sosyal Bilgiler öğretmen adayı, nitel örneklem grubunu ise Niğde ili merkezi sınırları içinde yer alan ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören 50 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler üzerinde; frekans ve yüzdeler, aritmetik ortalama, t testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılarak analiz yapılmıştır. Nitel veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Yapılan çözümleme sonucunda Sosyal Bilgiler Öğretim Programı Küresel Bağlantılar Öğrenme Alanı'na etkilerin genel anlamda kısıtlı ve yetersiz olduğunu tespit edilmiştir. Öğrencilerin küreselleşme, vatandaşlık olgusu, çoklu bakış açısı gibi kavramlara yabancılık çektikleri belirlenmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmenleri ve öğretmen adaylarının; insan hakları, sosyal adalet, eşitlik, dünyanın ortak yaşam olduğu algısı, yeryüzü kaynaklarının verimli kullanılması konularının Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda daha fazla yer alması yönünde bir tutum çerisinde oldukları belirlenmiştir. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinden elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler Öğretim Programı Küresel Bağlantılar Öğrenme Alanı'nın etkilerinin genel anlamda kısıtlı ve yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine investigate the attitudes of social studies teachers, teacher candidates, the 4th grade students and the lower secondary school students towards global connections learning domain of the social studies educational program. In the study, both qualitative and quantitative methods are used. The sample for the quantitative analysis consists of 285 social studies teachers and 894 teacher candidates to get the maximum diversity. As for the qualitative analysis, 50 students living in the province of Niğde and attending primary or lower secondary school are interviewed. To analyze the quantitative data, SPSS statistical package program is used and frequency, percentage, arithmetic mean, t test and one way analysis of variance are applied. For the qualitative data, content analysis is applied. At the end of these analyses, it has been reached that students feel out of such concepts: globalization, citizenship, multiple perspectives so in general the effects of Global Connection Learning Domain of Social Studies Educational Program on students are limited and insufficient. And findings show that Social Studies Teacher and teacher candidates have an attitude that Social Studies Educational Program should include more about social justice, equality, perception of the world as a common living environment for all humanity and efficient use of sources of the earth.