Ortaöğretim biyoloji dersi öğretiminde uygulanan yansıtıcı düşünmeyi geliştirme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarı ve tutumları üzerindeki etkisi
Applied development activities reflective thinking in teaching in secondary school biology class effect on academic achievement and attitudes of students
- Tez No: 419425
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim biyoloji dersi öğretiminde uygulanan yansıtıcı düşünmeyi geliştirme etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarı ve tutumları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Nicel araştırma yaklaşımının kullanıldığı araştırma öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 2013-2014 eğitim öğretim yılında fen ağırlıklı 12. sınıfta öğrenim görmekte olan 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için fen ağırlıklı 12. sınıflar arasından 12/A sınıfı 15 öğrenci deney, 12/B sınıfı 15 öğrenci kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Gaz Alışverişi Akademik Başarı Testi, Biyoloji Tutum Ölçeği, deney grubuna uygulanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmada deney grubunda ortaöğretim biyoloji dersi öğretiminde yansıtıcı düşünmeyi geliştirme etkinliklerini içeren Öğretmen El Kitabı ve Öğrenci El Kitabı kullanılmıştır. Deneysel uygulamalar sekiz hafta devam etmiştir. Verilerin analizinde, SPSS 20 paket programı kullanılırken veriler Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Görüşme formuyla elde edilen veriler ise betimsel istatistikler kullanılarak, analiz edilip öğrenci görüşleri frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Araştırmanın verilerinden elde edilen sonuçlara göre biyoloji dersi öğretiminde, deney grubuna uygulanan yansıtıcı düşünmeyi geliştirme etkinliklerinin, kontrol grubuna uygulanan geleneksel öğretim etkinliklerine göre biyoloji dersi akademik başarı ve biyoloji dersine yönelik tutumu olumlu yönde arttırmada daha etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın görüşme formuyla elde edilen bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin biyoloji dersine yönelik tutumlarında sevgi ve hoşlanma duygusu artışı, biyoloji dersini daha ilgi çekici ve zevkli bulma meydana gelen değişimler arasında yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda yansıtıcı düşünmeyi geliştirme etkinlikleri ile ortaöğretim biyoloji dersi öğretimi sürecinde öğrencilerin biyoloji dersi akademik başarılarında artış ve biyoloji dersine yönelik tutumlarında olumlu değişikliklerin oluştuğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Düşünme, yansıtıcı düşünme, öğretim, yansıtıcı öğretim.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, secondary school biology classes of reflective thinking development activities implemented in teaching is to determine the impact on students' academic achievement and attitudes. Studies using quantitative approaches are designed as experimental pretest-posttest control group design. In the 2013-2014 academic year, the study group consisted of 30 students who are studying science in grade 12 weighted. 12 out of 12 weight classes for science research experimental 12/A class of 15 students, 12 / B class of 15 students has been identified as a control group. Gas Exchange in the collection of research data Academic Achievement Test, Attitude Scale Biology, applied to the experimental group and semi-structured interview form is used. Teachers secondary biology courses including reflective thinking in teaching development activities in the experimental group in the study Handbook and Student Handbook were used. Experimental treatments were continued for eight weeks. In analyzing the data, the data using SPSS 20 software package was evaluated using the Mann-Whitney U-test and Wilcoxon Signed Rank Test. The data obtained by interview form by using descriptive statistics, analyzed and students' opinions were expressed as frequency and percentage. In biology teaching according to the results obtained from the data of the survey, applied to the experimental group and reflective thinking development activities, biology courses compared to traditional education activities applied to the control group attitudes toward academic achievement and biology classes were found to be more effective in increasing positive. According to the data obtained by the experimental group interview forms the study of biology course love their attitude towards students and increase the feeling of enjoyment, discovery biology lessons more engaging and fun are among the changes that occur. With reflective thinking development activities as a result of secondary research of students in biology class biology lesson teaching process, it was determined that the formation of positive changes in attitudes towards the growth and academic achievement in biology classes. The findings obtained in this study in the light of suggestions were made. Key Words : Thinking, reflective thinking, teaching, reflective teaching.