Türk resim sanatında gelenekten yararlanma arayışlarının sanat eğitimi açısından önemi
The impotance of pursuit of utilization from tradi̇ti̇on i̇n Turkish painting art on art education
- Tez No: 419439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BATIRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Türk resim sanatının ulusal ve yerel kimliğinin gelenekselin ışığında tanımlanabilmesi ve bu yolla çağdaş dünya sanatındaki yerinin daha net biçimde ortaya konması Türk resim sanatı eğitimi için bir gerekliliktir. Geleneksel kültür, Türk Resim Sanatının bütün dönemlerinde etkili olmuştur. Bu etki, çağdaş dönemde taklide dayalı batı resmi karşısında gelişen ulusal bir sanat yaratma eğiliminde somutlanmıştır. Evrensel teknikleri toplumsal temayı işlemekte kullanan sanatçı ulusal sanat çizgisinde kalıp çağdaşlıktan uzak düşmemeyi amaçlamıştır. Hatta 1950'li yıllarda batıdan ithal edilen Soyut sanatın köklerini geleneksel sanatlarda arayarak batılı akımlara ulusal bir nitelik kazandırmıştır. Primitif ressamlarla başlayan bu olgu Cumhuriyet kuşağı ile sürmüş, D Grubu, Yeniler, Onlar Grubu, Yenidal Grubu ve son dönem ressamları ile farklı nitelikler kazanmıştır. Bu araştırmanın amacı;“Türk Resim Sanatında, Geleneksel Kültür sanatçıların üretimini nasıl etkilemiştir?”sorusuna cevap aramaktır. Bu bağlamda üniversitelerin Resim Eğitimi Bölümlerinde, Türk Resim Sanatı ve Sanat Tarihi eğitimi alan öğrencilerin;“Türk sanatında özellikle 1950 sonrası ulusal sanatı oluşturma çabaları ve üretilen resimlerde geleneksel sanatların etkilerini”kavrama düzeylerini örneklem olarak Resim Bölümü'nde okuyan öğrencilerden seçilen bir grupla ölçmektir. Araştırma; literatür tarama, verileri sınıflandırma, sanat kuramları açısından değerlendirme, betimleme ve çözümleme ile sorun çözüm odaklı önerilerde bulunma yöntemleriyle tamamlanmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler; Geleneksel kültürün, Türk Sanatındaki etkilerinin izlenmesi gerekliliğini ve çağın sanatına katkı sağlayacak nitelikte olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish art of national and local identity must be defined in the light of tradition. This will reveal more precise location of contemporary world art. It also will contribute to the education of Turkish painting art All stages of traditional culture, Turkish art has been effective. This effect, in the face of growing Western official based on the contemporary period, a national art to imitate the creation tends to be seen. The artist used the universal techniques to create contemporary art and social theme functions. Even the roots of abstract art in the 1950s; traditional arts. Western currents has a national qualification. This phenomenon lasted with the extinction of the Republic particularly primitive, D Grubu, Yeniler, Onlar Grubu, Yenidal Grubu and has different qualities, with the last period of painters. The purpose of this research;“The Turkish art of painting, influenced how the production of traditional culture artists?”the question is to answer it In this context, universities, Turkish art and Studied history of art education students;“The art of Turkish art, especially after 1950, creating the national efforts and produced works of traditional art effects”grip levels to scale a selected group of students studying at the Department of painting. Research; the literature review, data classification, in terms of the evaluation of art theories, the problem with solution-oriented advice to representation and analysis methods has been completed. As a result, the data obtained from this research; The necessity of monitoring the effects of traditional culture and will contribute to the art of the era are revealed.