Beyin temelli öğretim stratejileriyle çocuklara kelime öğretimi
Teaching vocabulary to young learners through brain based teaching strategies
  1. Tez No: 419438
  2. Yazar: SETENAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
''Beyin temelli öğrenme ve öğretim teknikleri'' eğitimciler tarafından son zamanların en çok araştırılıp önemsenen konusu haline gelmiştir. Bu aslında o kadar yerinde bir gelişmedir ki beyin temelli öğrenme kavramıyla karşılaşan tüm öğretmenler, bu zamana kadar yaptıkları öğretimin verimliliğini sorgulayıp, bazı öğretim alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini fark ederler. Öğretmenliklerinin ilk yıllarında olan eğitimciler, genelde ders esnasında yaptıklarının amacını bilmeden, deneyip yanılarak içgüdüsel olarak doğru olan öğretim yolunu bulmaya çalışırlar. Oysaki; beyin temelli yaklaşım hakkında bilgili olan öğretmenler neyi, ne zaman, nasıl ve neden yapmaları gerektiğini bilirler ve daha etkili olan bir öğretime ulaşmış olurlar. Öğrenme eyleminin tamamen beyin ve fonksiyonlarıyla alakalı olduğu düşünülürse, beyin temelli öğretimin kalıcı öğrenme üzerinde ne kadar etkili olduğu görülecektir. Özellikle çocuklarla çalışan öğretmenlerin, yaşadıkları zorlukların üstesinden gelmelerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Herkes tarafından bilinir ki çocuklar, dikkatlerini bir konuya toplamakta ve öğrendiklerini bir süre sonra hatırlamakta sorun yaşarlar. Bu duruma ek olarak, yabancı dilde çocuklara öğretim yapmak üstesinden gelinmesi gereken ayrı bir zorluktur. Buna çözüm arayan öğretmenler için beynin nasıl öğrendiğine dair araştırma yapmaları önerilebilir. Çocuklar için İngilizce kelime bilgisinin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple, kelime öğretiminin etkinliği, çocuğun o dile olan hakimiyetini direkt olarak etkileyecektir. Bu çalışmada, tüm bu yukarda belirtilen sorunlara çözüm bulmak amacıyla beyin temelli yaklaşımın çocukların İngilizce kelime öğrenme süreçlerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma, Ankara'daki Anafartalar Koleji ilkokul 4. sınıf öğrencilerini kapsayıp, tüm bir yıllık eğitim dönemi boyunca gerçekleştirilmiştir. Farklı iki sınıftaki öğrenciler üzerinde farklı yöntem ve teknikler kullanılarak, uygulanan testlerle birlikte aradaki fark ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bir sınıfta, ana dile çeviri gibi klasik yöntemlerle İngilizce kelime öğretimi yapılırken, diğer sınıfta tamamen beyin temelli yaklaşıma göre öğretim yapılmıştır. Her iki sınıfta da aynı kelimeler aynı zamanda verilmiş olup, sene sonunda öğrencilerin kelimeleri hatırlama oranları bir testle ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar neticesinde beyin temelli yollarla öğretim gören öğrencilerin, klasik yöntemlerle öğretim gören öğrencilere kıyasla kelimeleri hatırlama ve doğru kullanmada daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, beyin temelli yaklaşımın uygulandığı sınıfta, öğrencilerin derse katılma bakımından çok daha istekli oldukları; ders esnasında sınıf içi huzur, mutluluk ve motivasyonun daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
''Brain based learning and teaching techniques'' recently have been the greatest research and appreciated topic by the educators. Actually, this is such a righteous evolution that all teachers, who encounter with the term of brain based learning, realize that some of their teaching habits need to be changed by questioning the effectiveness of their teaching so far. Educators, at the first years of their teaching, usually try to find the right ways of teaching by trying and making mistakes instinctively without knowing the aim of what they do during the lesson. However, the teachers, who are informed about the bain based approach, know what to do, when to do, how to do and why to do and they achieve a more effective way of teaching. Thinking that the action of learning is related to the brain and its functions, how effective the brain based teaching is on the permanent learning will be seen. This is a very effective technique especially for the the teachers, who work with children, to overcome the challenges they have. It is known by everyone that children have difficulty in concentrating on a topic and remembering the things they learn after a while. In addition to this, teaching to children in a foreign language is another challenge to be overcomed. For the teachers, who try to find solutions for these challenges, it may be suggested that they search about how the brain learns. The importance of vocabulary knowledge for young learners is an undeniable fact. For this reason, the efficiency of teaching vocabulary will effect the learner's competency in that language directly. In this study, in order to find solutions to the problems stated above, whether the brain based approach has an affect on young learners' processes of vocabulary learning was researched. The research involves the 4. grade students of Anafartalar primary school in Ankara and it was implemented in a whole year education term. The differences were revealed by using different ways and techniques on the students of two different classes with the tests applied. While classical ways of teaching such as translation to the native language, were used in a class, in the other class all teaching process was planned according to the brain based approach. In both of the classes the same kind of words were taught at the same time and at the end of the year, the percentages of students' remembering the words were assessed with a test. According to the results, it was revealed that the students, who got brain based teaching education, were more successful in rememberig and using the words correctly compared to the students, who got a classical ways of teaching process. Moreover, in the class, where brain based teaching strategies were used, it was observed that the students were more willing in terms of participating in the lesson and the feelings of peace, happiness and motivation were much higher during the lesson.