İçsel pazarlama çerçevesinde öğretim üyelerinin mobbinge maruz kalma algısı ve bunun çalışma yaşamı kalitesi üzerine etkisi
The academicians' perception of being exposed to mobbing within the frame of internal marketing and its effects on the quality of work life
  1. Tez No: 419446
  2. Yazar: HAKAN GÖYŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma Türkiye'de çeşitli üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin mobbinge maruz kalma algılarının çalışma yaşamı kalitesi üzerine etkisinin olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Türkiye'de 2014 yılı itibariyle çeşitli üniversitelerde görev yapmakta olan 127 akademisyen üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada akademisyenlere iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Birinci bölümde araştırmaya katılan akademisyenlere ait kişisel bilgiler formu, ikinci bölümde ise içsel pazarlama, mobbing ve çalışma yaşamı kalitesi düzeylerini ölçmeye yönelik form ile görüşler incelenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik analizleri Cronbach's Alpha katsayıları ile hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinden elde edilen bulgular tablolar şeklinde gösterilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayımlar ve tanımlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; içsel pazarlama ve çalışma yaşamı kalitesi konularının kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; mobbing konusunun kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; araştırmanın modeli, ana kütle ve örneklem, veri toplama teknikleri ve verilerin analizlerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde; araştırmadan elde edilen bulgular ve bu bulgulara ilişkin yorumlar ortaya konulmuştur. Altıncı ve son bölümde ise araştırmaya yönelik sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, yaş durumu, akademik unvan ve bağlı bulunulan bilim alanına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bir başka ifadeyle, akademisyenlerin cinsiyetlerinin, yaş durumlarının, akademik unvanlarının ve bağlı bulundukları bilim alanlarının mobbinge maruz kalma üzerinde etkisi bulunamamıştır. Yaş durumu, akademik unvan ve bağlı bulunulan bilim alanının çalışma yaşamı kalitesi boyutunda anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bir başka ifadeyle, yaşın, akademik unvanın ve bağlı bulunulan bilim alanının farklı olması çalışma yaşamı kalitesini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine whether the academicians' perception of being exposed to mobbing in various universities of Turkey has any effects on the quality of their work life. The research has been carried out on 127 academicians working in various universities of Turkey as of 2014. A two-chapter questionnaire has been applied to the academicians for this study. The first chapter included a personal information form for the academicians participating to the research and the second chapter included a form aiming to survey the internal marketing, mobbing and level of work life quality. The data of the research were analyzed by using SPSS program. The reliability analysis of the scales was calculated using Cronbach's Alpha coefficient. The findings of the data analysis are shown in tables and the results were interpreted. The study consists of six chapters. The first chapter presents the problem status of the research, the objectives, importance, presumptions and definitions. The second discusses the institutional framework of internal marketing and the quality of work life. The third chapter deals with the institutional framework of the issue of mobbing. The fourth chapter includes the research model, the universe and sample, data gathering techniques and the analysis of the data. The fifth chapter sets forth the findings of the research and the comments on these findings. The sixth and final chapter of the study presents the conclusions drawn from the research and the propositions on these conclusions. In the result of the analysis carried out, no meaningful statistial differences were observed with regards to sex, age, academic title and relevant discipline. In other words, the sex, age academic title and relevant discipline of the academicians had no effects on their exposure to mobbing. A meaningful difference was observed in the quality of work life depending on such variables as their age, academic title and relevant field of science. In other words, the study reveals that differences in age, academic title and and the relevant field of science have effects on the quality of work life.