Elazığ yöresinde kullanılan geleneksel kadın ve erkek kıyafetlerinin giyinme kültürü açısından incelenmesi
Investigation of traditional clothes of women and men used in Elazığ region regarding clothing culture
  1. Tez No: 419452
  2. Yazar: EMEL GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Clothing Industry, Folklore
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Anadolu'nun farklı bölgelerinde iklim şartları ve coğrafi yapıdaki farklılıklara bağlı olarak kültürel değişimler görülmektedir. Buna bağlı olarak her yöre kendine özgü kültürel değerler oluşturmuştur. Bunlardan biri de Elazığ (Harput) yöresi kültürüdür. Geleneksel kültürler birçok önemli öğeden oluşur. Bu öğelerden biri de kıyafet kültürüdür. Kıyafetler, yörede yaşayan insanların geçmiş kazanımlarının göstergesidir. Bu araştırmada Elazığ (Harput) yöresi kıyafet kültürü incelenmiştir. Araştırmanın ilk olarak, konuyla ilgili yapılmış çalışmaların literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Elazığ Arkeoloji ve Etnografya müzesindeki kıyafetler ve Fırat Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi kıyafetleri envanter olarak incelenmiştir. İncelenen kıyafetlerin teknik ve kalıp çizimleri yapılmıştır. Kumaş özellikleri ve model özellikleri incelenmiştir. Elde edilen verilerle envanter tablosu oluşturulmuştur. Çalışmanın kültürel değerler açısından gerçeği yansıtması için anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının sonuçları SPSS programıyla değerlendirilerek tablolar oluşturulmuştur. Yöre insanının geleneksel kıyafetler hakkındaki görüş ve düşünceleri dikkate alınarak tablolar yorumlanmıştır. Konuyla ilgili değerlendirmelerin doğruluğunun belirlenmesi ve geleneksel kıyafetlerin günümüzdeki durumu ile ilgili bilgi edinmek için geleneksel kıyafet üreticileriyle görüşmeler yapılmış ve uzman görüşleri elde edilmiştir. Sonuç olarak; kadın ve erkek kıyafetlerinin analizi yapılmıştır. Araştırma esnasında yöresel kıyafetlerin muhafaza koşullarıyla ilgili eksiklikler belirlenmiştir. Buna bağlı olarak gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Elazığ (Harput), Giyim, Kültür, Geleneksel Kıyafet
Özet (Çeviri)
Due to different climatic conditions and geographic structure in different regions of Anatolia, cultural diversities are seen. Accordingly, in each region, people developed a unique subcultural value. One of these subcultures is Elazığ (Harput) culture. Local cultures consist of many important elements. One of them is clothing culture. Clothes indicate the past achievements of the people in a specific region. In this study, the clothing culture of Elazığ (Harput) region is examined. In the first stage of the study a literature review of studies related to the subject have been made. Then the inventory of clothes in Elazığ Archaeology and Ethnography museum, clothes and Folk Dance Team clothes at Fırat University were investigated. Technical drawings of patterns of this clothing stock were made; fabric and model characteristics were examined. Inventory table was created with the obtained data. To reflect the cultural values realistically, a survey was done. The results were evaluated by SPSS program and recorded in tables and graphics. Tables were interpreted considering the local people's opinion about the traditional clothing. İnterviews were also conducted with the local clothing manufacturers to verify the accuracy of the evaluation by us and provide information about the current state in conventional clothing. In these way, expert opinions were obtained. As a result, an analysis of women and men's clothes was performed from the results. Deficiencies in saving traditional clothes were identified and some recommendations were done for the next generations. Key Words : Elazığ (Harput), Clothing, Culture, Folk Costumes