Meslek yüksekokulu öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeylerine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Gazi Üniversitesi uygulama örneği
The identification of factors affecting the level of critical thinking skills vocational school students: Gazi University application examples
- Tez No: 419453
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Gazi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeylerine etki eden faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmanın bağımlı değişkeni öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeyleri, bağımsız değişkenleri ise öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, ailelerinin oturdukları yerleşim yerleri, ailenin aylık geliri, anne baba eğitimi, anne baba mesleği, kardeş sayısı ve hanede kaç kişi yaşadığıdır. Bu değişkenlere göre eleştirel düşünme beceri düzeylerine etki eden faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni Ankara ili Gazi Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okullarında eğitim gören 8587 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem ise evrende yer alan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 453 kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmada, araştırmanın bir takım özellikleri de hesaba katılarak basit rastgele örnekleme yönteminin kullanılması tercih edilmiştir. California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği (The California Critical Thinking Dispositionınventory) (CCTDI) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerden Frekans, Yüzde ve ortalamalar kullanılmıştır. Normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapılmış ve verilerin normal dağılım sergilemediği tespit edilmiştir. Verilerimiz normal dağılım sergilemediği için İki bağımsız grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılmış, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında ise Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde yapılan istatistiksel analizler sonucu meslek yüksekokulu öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeylerinin cinsiyet, yaş, ailenin yaşadığı yer, ailenin aylık geliri, anne mesleği, annenin eğitim durumu, kardeş sayısı ve hane halkı sayısı değişkenleri ile anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. Ayrıca baba mesleği ve babanın eğitim durumu değişkenleri ile meslek yüksekokulu öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present study is to determine the factors affecting the levels of the critical thinking skills of the students of the Vocational Colleges in Gazi University. The dependent variable in the study is the students' level of critical thinking, while the independent variables are the students' gender and age, the regions their families reside, the monthly income of their families, the educational background of their parents, the professions of their parents, the number of their siblings and the number of the people in their households. Based on these variables, it is aimed to find out the factors affecting the levels of the critical thinking skills of the students. The population of the study comprises 8587 students attending the Vocational Colleges in Gazi University in Ankara. The sample of the study comprises 453 people who were included in the population of the study and volunteered to take part in the study. By taking some specific characteristics of the study, it has been preferred to use the simple sampling method in the present study. The California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI) was used as the data collection tool. The data was analyzed by using statistical methods. From among the descriptive statistics, the frequency, percentage and averages methods were employed. The normal distribution testing was performed by means of Kolmogorov Smirnov test, and it was determined that the data did not have a normal distribution. Since the data did not have a normal distribution, the Mann Whitney U test was used in comparing the two independent groups, while the Kruskall Wallis H test was used in comparing more than two independent groups. By means of the statistical analyses conducted on the collected data, it was found out that there was no significant variation in the vocational college students' levels of critical thinking depending on the variables of their gender and age, the regions their families reside, the monthly income of their families, the professions of their mothers, the educational background of their mothers, the number of their siblings and the number of the people in their households. It was also determined that there was a significant variation in the vocational college students' levels of critical thinking depending on the professions of the students' fathers and the educational background of their fathers.