Preferred vocabulary presentation techniques of English teachers in primary and secondary schools in Turkey
Türkiye'de ilk ve orta dereceli okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin tercih ettikleri kelime sunma teknikleri
- Tez No: 419460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma Türkiye'de ilk ve ortaokullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin derslerinde kelimelerin anlamlarını sunmada ve kelimeleri öğretmede tercih ettikleri teknikleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca bu teknikleri tercih etmeleri ile kelime öğretimi hakkındaki fikirleri, mezun oldukları fakülte veya bölümleri ve konuyla ilgili hizmet içi eğitim almaları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu amaçlarla, yapılan literatür taramalarından edinilen bilgiler ışığında araştırmacı tarafından bir anket hazırlanmış ve öğretmenlere uygulanmıştır. Ayrıca bazı öğretmenlerle görüşmeler yapılmış, ve iki öğretmenin de izniyle dersleri gözlemlenmiştir. Bütün veri toplama tekniklerinden elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmış ve çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to identify vocabulary presentation and teaching techniques English teachers working in primary and secondary schools in Turkey prefer in their classes. Moreover, the relationships between these techniques and their opinions about vocabulary teaching, their educational backgrounds and in-service training they attend to have been researched. For these purposes, a questionnaire has been developed according to the literature reviewed by the researcher and applied to the teachers. What is more, interviews have been done with some teachers, and the classes of two teachers have been observed with their consent. Data collected from all tools have been analyzed, discussed, and the study has been concluded.