İş yaşamında mobbing (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi ve Serik Devlet Hastanesi hemşireleri örneği)
Mobbing at work
  1. Tez No: 419558
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Mobbing, düşmanca ve etik olmayan iletişimle oluşan bir ya da daha fazla çalışan tarafından bir diğer çalışanı hedef alarak sürekli, sistemli olarak uyguladıkları, mağduru iş yaşamından dışlamayı amaçlayan davranışlardır. Özellikle çalışma ortamlarında yaşanan ve çalışanların çalışma hayatları yanında özel hayatlarını da etkileyen mobbing, diğer bir ifadeyle psikolojik şiddet çok önemli bir örgütsel sorundur. Uzmanlar, iş yerindeki duygusal tacizin hemşirelerde olumsuz etkiler yarattığı ve dolaylı olarak hasta bakım kalitesini olumsuz etkilediğini ileri sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin, mobbing algılarının, demografik değişkenler karşısında değişim gösterip göstermediğini saptamaktır. Bu doğrultuda çalışmada, mobbing kavramı üzerinde durulmuş, mobbinge neden olan etkenler anlatılmış ve mobbingle başa çıkabilme yollarına değinilmiştir. Veri toplama amacı ile anket soruları ve maruz kalınan mobbing davranışlarını değerlendiren ölçek kullanılmıştır. Anket 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kişisel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde mobbing davranışlarını ayrı ayrı ortaya koymaya yönelik 35 soruya yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, mobbingi ortaya çıkarabilecek yönetim ve çalışma koşulları kaynaklı faktörlerle ilgili 8 soruya yer verilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, Sosyal Bilimlerin Bilimsel İstatistik Veri Analizi programı olan SPSS'te girilmiş, değerlendirilmiş ve oluşturulan tabloların yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a systematic behaviour of one or more employees in a farm which aims to exclude another employee by humiliating him in a hostile and unethical manner. Especially, besides what happens in working environment and working life of employees, mobbing, psychological violence in other words, also affecting their private lives is a highly important organizational problem. Experts claim that mobbing behaviours in workplace creates negative effects both on nurses and patient care quality. The aim of this study is to determine; the mobbing perception of the nurses working in public hospitals according to demographical variables whether it changes. According to this study; mobbing concept is emphasized, factors causing mobbing are depicted and procedures to cope with mobbing are referred. To collect data a form of questionnaire, including questions and mobbing behaviours scale has been used. The survey has three parts. The first part contains personnel information. In the second part there are 35 questions which are meant to define mobbing behaviors individually. For the third part, there are 8 questions related to some factors which can increase mobbing bacuse of the management and working conditions. At the end of the survey the obtained data is entered to the SPSS which is the Scientific Statistical Data Analysis program of the Social Sciences this data is evaluated and the generated tables has been commented.