Farklı illerden toplanan su örneklerinde nıs inhibitörü olan perklorik asit düzeylerinin araştırılması
Determination of nis i̇nhibitor perchlorate levels in water samples taken from different cities
- Tez No: 419559
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Perklorik asit suda oldukça mobil ve stabil bir inorganik anyondur. Perklorik asidin kimyasal özellikleri iyoda benzerdir ve sodyum-iyot taşıyıcısının (NIS) tiroid bezine iyot taşımasını baskılar. Yetersiz iyot alımı durumunda, hassas popülasyonlarda (gebeler, bebekler, çocuklar) tiroid disfonksiyonlarına neden olabilmektedir. Daha önceki çalışmada, İstanbul, Kayseri ve Isparta'da 24-saatlik idrar örnekleri analiz edilmiş ve çalışmaya katılanların perklorik aside maruz kaldığı görülmüştür. Bu çalışmada, Ankara, Isparta, İstanbul, Kayseri ve Sakarya şehirlerinden, tüm şehirleri kapsayacak şekilde toplam 145 rastgele örnek alınarak, musluk sularında perklorik asit düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Perklorik asit analizleri için HPLC-MS/MS yöntemi kullanılmıştır. Deteksiyon limiti ve kantifikasyon limiti, sırasıyla, 0.008 ve 0.026 µg/L olarak hesaplanmıştır. Analizler arası varyasyon (%CV) düşük ve orta seviyedeki örnekler için hesaplanmıştır. Buna göre 0.4 ve 2 µg/L konsantrasyonundaki kontrol örnekleri için %CV değerleri, sırasıyla, %6.72 ve %2.72 olarak hesaplanmıştır. Örneklerin %97.9'unda perklorik aside rastlanmıştır. Ölçülen perklorik asit düzeyleri
Özet (Çeviri)
Perchlorate is a mobile and stable inorganic ion. Perchlorate inhibits iodide transport to the thyroid by sodium-iodide symporter (NIS) because of its similar chemical properties to iodide. Thyroid dysfunction can be observed in sensitive populations (pregnant woman, infants, children) during iodide deficiency. Previous study with 24-hour urine samples from Istanbul, Ankara and Isparta showed that volunteers have been exposed to perchlorate. 145 random tap water samples representing entire cities, have been collected from Ankara, Isparta, Istanbul, Kayseri and Sakarya to determine perchlorate concentrations. HPLC-MS/MS method was used for perchlorate analysis. Detection and quantification limits were calculated as 0.008 µg/L and 0.026 µg/L, respectively. Inter-assay variation for 0.4 and 2 µg/L control samples was calculated as %6.72 and %2.72, respectively. Perchlorate concentrations in all samples were between