Farklı yörelerden elde edilen arı ekmeklerinin fizikokimyasal özelliklerinin ortaya konulması ve arı ekmeğindeki polifenolik özelliklerin Yanıt-Yüzey yöntemi kullanılarak derin ötektik solvent ekstraksiyonunun optimizasyonu
Investigation of the physicochemical properties of bee bread obtained from different regions and optimization of deep eutectic solvent extraction using the Response-Surface method of polyphenolic properties in bee bread
  1. Tez No: 835205
  2. Yazar: HAZAL GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAKİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında İstanbul, Kütahya, Isparta, Erzurum, Siirt, Kayseri, Kahramanmaraş, Denizli ve Manisa illerindeki yerel üreticilerden temin edilen arı ekmeklerinin fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve polifenolik özelliklerinin yanıt-yüzey yöntemi kullanarak ultrasonikasyon destekli derin ötektik solvent ekstraksiyonununoptimize edilmesi hedeflenmiştir. Katı-sıvı ekstraksiyon yöntemiyle 9 farklı ilden toplanan arı ekmeği örneklerinden ekstrakt elde edilmiş, fizikokimyasal ve polifenolik özellikler incelenerek il bazlı kıyaslama istatistiksel olarak (p0,05). Seçilen arı ekmeğinde Yanıt-Yüzey yöntemi kullanılarak ultrasonikasyon destekli derin ötektik solvent ekstraksiyonunda; ekstraksiyon sıcaklığı, ekstraksiyon süresi, kullanılan çözücü içerisindeki propilen glikol oranı optimize edilmiştir. Yanıt-Yüzey yöntemi tarafından önerilen optimum noktada doğrulama çalışması yapılmış, sonrasında fenolik bileşen tayini ve antimikrobiyal aktivite tayini gerçekleştirilmiştir. Farklı illerden toplanan arı ekmeği örneklerinde gerçekleştirilen toplam fenolik madde miktarı (9,24±0,010 mg GAE/ g KM), toplam flavonoid madde miktarı (5,29±0,004 mg QE/ g KM), ABTS yöntemiyle (6,77±0,093 mg TEAC/ g KM) ve DDPH yöntemiyle (7,29±0,002 mg TEAC/ g KM) antioksidan kapasite tayininde İstanbul örneğinin antioksidan kapasitesi istatistiksel olarak yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Seçilen örnekte Yanıt-yüzey yöntemi ile ultrasonikasyon destekli (%80 amplitude, 40 cycle) derin ötektik solvent ekstraksiyonunda; ekstraksiyon sıcaklığı 70℃, ekstraksiyon süresi 33,22 dk ve çözücü içerisindeki propilen glikol oranı 1,56 M olarak optimize edilmiştir. Optimum noktada toplam flavonoid madde miktarı (19,49±0,029 mg GAE/ g KM), ABTS yöntemiyle (8,57±0,055 mg TAEC/ g KM), DPPH yöntemiyle (11,46±0,010 mg TEAC/ g KM), FRAP yöntemiyle (0,23±0,009 mg FeSO4/ g KM) anitoksidan kapasite tayini ve kondese taneniçeriği (1,49±0,006 mg CA/ g KM), %80'lik etanol ve saf su gibi geleneksel çözgenlere göre daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak,arı ekmeğinin bir yeşil ekstraksiyon yöntemi olan derin ötektik solvent ekstraksiyonuyla polifenollerin ekstraksiyonunda kullanıma uygun olduğu gözlemlenmiştir. Bu ekstraksiyon yönteminin çevresel zararı azaltmada, sürdürülebilir çevrenin geliştirilmesinde katkı sağlayacağıda anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the physicochemical properties of bee breads obtained from local producers in Istanbul, Kütahya, Isparta, Erzurum, Erzurum, Siirt, Kayseri, Kahramanmaraş, Denizli and Manisa provinces and to optimise ultrasonication-assisted deep eutectic solvent extraction of polyphenolic properties using response-surface method.