Periton diyalizi, hemodiyaliz tedavisi alan ve diyaliz tedavisi almayan kronik böbrek yetmezlikli hastalarda serum leptin, adiponektin, tnf-α, ıl-1β, ıl-6 ve hscrp düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of serum leptin, adiponectin, tnf-α, il-1β, il-6 and hscrp levels in chronic renal failure patients with treated peritoneal dialysis, hemodialysis and without treated dialysis.
  1. Tez No: 419606
  2. Yazar: FATMA CEYLA ERALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE MARAL KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, diyaliz tedavi modelleri açısından proinflamatuvar ve adipositokinler arasında bir farklılık olup olmadığını, birbirleriyle etkileşimlerini ve bu parametrelerle kalp hastalığı riski artışı arasındaki ilişkiyi inceledik. Bu amaçla, SDBY tanısı almış ve diyaliz tedavisi başlanmamış 37 (22'si kadın, 15'i erkek), HD tedavisi uygulanan 32 (16'sı kadın, 16'sı erkek), SAPD tedavisi uygulanan 34(15'i kadın, 19'u erkek) ve sağlıklı kontrol olarak da 26 (15'i kadın, 11'i erkek) kişilik gruplar oluşturuldu. Gruplarda adiponektin, leptin, TNF-α, IL-1β, IL-6 ELİSA; hsCRP nefelometrik; trigliserit, total kolesterol, HDL, glukoz, üre ve kreatinin düzeyleri spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Buna göre IL-6, Leptin, TNF-α, IL-1β, üre, kreatinin, t.kolesterol ve HDL gruplar arasında anlamlı farklılık gösteriyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined whether there are differences between proinflammatories and adipocytokines and their interactions with each other and the relationship of the found parameters with the increase risk of heart diseases. Groups were formed for this purpose accordingly and included 37 people (22 women and 15 men) who were diagnosed with ESRD and did not receive dialysis treatment, 32 people (16 women and 16 men) who received HD treatment, 34 people (15 women and 19 men) who received CAPD threapy and 26 healthy individuals (15 women and 11 men). The levels of adiponectin, leptin, TNF-α, IL-1β, IL-6 ELISA; hsCRP nefelometric; trigliseride, total cholesterol, HDL, glucose, urea and creatinin were measured using spectrophotometric assays. Based on the results, IL-6, leptin, TNF-α, IL-1β, urea, creatinin, t.cholesterol and HDL showed statistically meaningful differences among the groups.