Femur trokanterik bölge kırıklarında PFN (proksimal femoral nail) uygulamalarımız ve sonuçları
Treatment of femur trochanteric fractures with PFN (proksi̇mal femoral nai̇l)
- Tez No: 419644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KABUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç İntertokanterik femur kırıkları genellikle yaşlı kişilerde düşük enerjili, genç insanlarda ise yüksek enerjili travma ile meydana gelir. Yaşlı insanlar, beraberinde bulunan sistemik hastalıklar, fiziksel kapasitelerindeki azalma ile birlikte duruş ve yürüyüş bozukluklarına bağlı olarak sıklıkla düşmektedirler. Bu hastaların femur intertrokanterik kırıkları çoğunlukla varolan osteoporoz nedeniyle çok parçalı ve instabil olmaktadır. Yaşlı, düşkün hastaların intertrokanterik kırıklarının konservatif tedavileri genellikle mümkün değildir.Bu hastalarda ilk seçenek cerrahi tedavi olmalıdır. Yaşlı insanlarda tedavinin amacı hastayı kısa sürede mobilize etmektir. Bu sayede yatmaya bağlı olarak gelişen dekübit yaraları, pulmoner enfeksiyon, atelektazi gibi komplikasyonları en aza indirmek ve hastayı kırık öncesi fonksiyonel seviyesine ulaştırmak mümkün olur. Çalışmamızda kliniğimizde femur trokanterik bölge kırığı olan hastalara uyguladığımız Proksimal Femoral Nail (PFN) sonuçlarını göstermeyi amaçladık. Materyal ve metod Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Aralık 2004 – Mayıs 2006 tarihleri arasında femur intertrokanterik kırık tanısı ile başvuran 29 hastanın 29 kalçasına PFN çivisi ile osteosentez yapılmıştır. Yeterli takibi yapılan 27 hastanın 27 kalçası değerlendirilmeye alınmıştır. Ameliyat esnasında femur diyafiz kırığı gelişen 1 hasta ve ameliyat sonrası 20. gün femur boynuna gönderilen vidaları cut-out olan 1 hasta çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların tümüne başvuru anında her iki kalça antero-posterior (AP), kırık kalça ( femur dahil) AP ve lateral grafileri ve redükte edilebilirlikle beraber trokanter majör ve minör kırığını değerlendirmek amaçlı traksiyonda kalça (femur dahil) AP grafileri çekilmiştir. Ameliyat öncesi, kırıklar Evans-Jensen Sınıflaması'na göre sınıflandırılmıştır. Hastalar 'Salvati-Wilson Kalça Eklemi Fonksiyonel Durum Değerlendirme Formu' kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular Vakalarımızın 22'i kadın, 5'i erkektir. Ortalama yaş 73.6 (33-93) idi. 14 hastanın sağ kalçası, 13 hastanın sol kalçasında intertrokanterik kırık mevcut idi. Vakalarımızın kırık oluş nedenleri; 2 olguda ateşli silah yaralanması, 1 olguda yüksekten düşme, 24 olguda evde basit düşmedir. Vakalarımız hastanemize başvuru anından itibaren ortalama olarak 8. günde (2-18) ameliyat edilmiştir. Hastalar ortalama 17 gün (8 –29) hastanede yatmışlardır. Bütün hastalar ameliyat hazırlığı aşamalarında 'ASA Kriterlerine' göre değerlendirilmiştir. Ameliyat sonrası hastalar perioperatif stabilite durumu ve grafileri sonrasında oturtularak bir çift koltuk değneği ile parsiyel veya total yük verilmiştir. Çalışmamızda takip süresi ortalama 11.3 (8-21) aydır. Hastalarımızın sonuçlarının değerlendirilmesi klinik ve radyolojik olarak yapıldı. Hastalar 'Salvati-Wilson Kalça Eklemi Fonksiyonel Durum Değerlendirme Formu' kriterlerine göre değerlendirilmiş ve ortalama puanı 26.2 bulunmuştur. Sonuç Kırık sonrası tedavi sonucunu tahmin etmek için hastanın genel durumunu yansıtacak, tüm risk faktörlerini içeren ayrıntılı bir skorlama sistemi kullanmak gerekmektedir. Cerrahi zamanlamasını yaparken hasta genel sağlık durumu ile alınmalı, mümkün olduğunca tıbbi problemleri stabil hale getirilmeli ve daha sonra hastanın yaşına, kırık tipine, fizyolojik durumuna göre uygun tekniklerden biri kullanılmalıdır. Cerrahi tedavi yöntemlerine karar vermeden önce kırık düzgün bir biçimde tanımlanmalı ve sınıflandırılmalıdır. Kalkar bütünlüğü göz önüne alınıp kırığın stabilitesi değerlendirilmelidir. Cerrahi tedavi yöntemlerinin fazla oluşu, trokanterik bölge femur kırıklarının tedavisinin günümüzde halen tartışmalı olduğunu göstermektedir. Stabil olarak sınıflandırılan trokanterik bölge kırıklarında, cerrahi yöntem ve cerrahi başarı göz önüne alınırsa iyi sonuçlar elde edilmektedir; ancak problem özellikle anstabil olan kırıklarda yaşanmaktadır. Osteosentez yöntemi olarak günümüzde sık kullanılan PFN çivilerinin kırık bölgesinde dinamik kompresyon yapabilme özellikleri bulunmaktadır. Ameliyat sırasında kan kaybı fazla olmamakta ve ameliyat süresi kısa olmaktadır. PFN çivileri ile ameliyat sonrası dönemde tolere edebildiği kadar yük verilmesi sayesinde rehabilitasyonu daha kolay olmaktadır. PFN çivisi ile opere edilen hastaların ameliyat sonrası takiplerinde sekonder varus gelişebilmektedir. Radyolojik sonuçlar ile klinik sonuçlar arasında uyumsuzluk olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Intertrochanteric hip fractures in older people are often low-energy, and occurs in young people with high-energy trauma. Elderly people with systemic diseases in, they fall frequently, depending on the posture and gait disorders associated with a decrease in physical capacity. These patients are often capable of femoral intertrochanteric fractures due to fragmented and inst existing osteoporosis. Elderly, debilitated patients usually conservative treatment of intertrochanteric fractures of the surgical treatment of choice should be able değildir.b. The aim of treatment in the elderly is to mobilize the patient as soon as possible. In this way, developing decubitus due to bed sores, pulmonary infection, complications such as atelectasis minimize functional level and be able to deliver the pre-fracture patients. In our study we performed in our clinic patients with trochanteric fractures of the femur Proximal Femoral Nail (PFN), we aimed to show the results. Materials and Methods The Ministry of Health, Taksim Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic in December 2004 - admitted with the diagnosis of femoral intertrochanteric fractures in 29 patients was conducted between May 2006 PFN osteosynthesis with a nail 29 hips. Adequate follow-up is made of 27 patients were evaluated 27 hips. During surgery, the femoral diaphyseal fractures and 1 patient developed postoperative screws sent to the 20th day of the femoral neck were not included in the study with 1 cut-out. All the patients refer to the time of both hips anteroposterior (AP), hip fracture (including femur) AP and lateral radiographs and reduced along with edilebilirlikl In assessing the trochanter major and minor traction for hip fracture (including femur) AP radiographs were taken. Before surgery, fractures are classified according to Evans-Jensen Classification. Patients' Salvati-Wilson Hip Joint Functional Status Assessment Form were evaluated according to the criteria. Results The cases have 22 female and 5 were male. The mean age was 73.6 (33-93), respectively. 14 patients right hip, was present in 13 patients with intertrochanteric fracture of the left hip. broken cause of our cases occur; firearm injuries in 2 cases, 1 case falls from height is a simple fall at home in 24 cases. Our average case as from the moment of application to our hospital on day 8 (2-18) were operated. The mean of 17 days (8 to 29) were hospitalized. All patients in the surgery preparation phase 'ASA Criteria According evaluated. Postoperative patients with partial or total load with a pair of crutches after snapping perioperative stability status and x-rays are given. The average follow-up period in our study 11.3 (8-21) months. To evaluate the results of our patients were clinically and radiologically. Patients 'Salvati-Wilson Hip Joint Functional Status Assessment Form' assessed according to the criteria, and the average score of 26.2 was found. Result To estimate the fracture after treatment results reflect the general condition of the patient, including a detailed scoring system is necessary to use all the risk factors. the timing of surgery when patients should be taken with the overall health status, possible medical problems should be stabilized, and then the patient's age, fracture type, one of the appropriate techniques must be used according to the physiological state. Surgical treatment decisions broken and should be classified should be identified properly before deciding. Development is taken into account the integrity of the stability of the fracture should be considered. Surgical treatment consists of more than demonstrate that the treatment of trochanteric fractures of the femur is still controversial today. Stable classified as trochanteric region fractures, surgical methods and surgical success if good results are obtained considering; but the problem is particularly experienced in unstable fractures. PFN fixation method commonly used today are dynamic compression fracture of the ability to perform their nails. blood loss during surgery, but not much, and operative time is short. PFN giving thanks load as tolerated postoperatively with nails rehabilitation is easier. PFN in the postoperative period in patients who were operated with nails may develop secondary varus. radiographic results may be a discrepancy between clinical outcomes.