Migrenli hastalarda kan ve tükrük magnezyum düzeylerinin ağrı ile ilşkisi
The relationship between pain and blood- saliva magnesium level in patients with migraine
  1. Tez No: 419724
  2. Yazar: YAVUZ ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BAYBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Migren toplumun önemli sağlık problemlerinden biridir.Uygun bir migren tedavisi ancak hastalığın fizyopatolojinin bilinmesi ile mümkündür. Son yıllarda fizyopatolojide magnezyumun rolü ortaya çıkmıştır. Buradan yola çıkarak migrenli hastalarda kan ve tükrük magnezyum düzeylerini ölçmeyi ve bu düzeylerin ağrı özellikleriyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 1988 IHS kriterlerine göre seçilen 40 migren hastası alındı.Hastalardan ve eşit sayıda kontrol grubundan alınan kan ve tükrük örnekleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile değerlendirilerek magnezyum ölçümleri yapıldı. Migrenli hastalarda inisyal ve atak kan - tükrük magnezyumları kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. Bu düşüş atakta daha belirgindi. Migreni eski ağrısı süresi uzun ve şiddetli ağrı yaşayan hastalarda magnezyum seviyeleri daha azdı. Çalışmamız sonuçları magnezyumunun fizyopatolojide rolü olduğunu düşündürtmüştür.
Özet (Çeviri)
A migraine is the major health problems of society. Treatment is only possible with knowledge of the pathophysiology of the disease. The role of magnesium in the pathophysiology has emerged in recent years. We aimed that In patients with migraine Based on this measurement of blood and saliva levels of magnesium and we aimed to investigate the relationship between pain characteristics of this level. Work on the 1988 IHS criteria blood and saliva samples from 40 patients with migraine alındı.hasta and an equal number of the selected control group was assessed by measurement of magnesium by atomic absorption spectrometry. The initial and migraine attacks in patients with blood - was significantly lower compared to the control group salivary magnesium. This decline was more pronounced in the attack. Migraine old pain duration was slightly longer and magnesium levels in patients experiencing severe pain. Our study suggests that magnesium plays a role in the pathophysiology of results.