Taksi şoförlerinde dirsek düzeyinde ulnar sinir iletim çalışmaları
Ulnar nerve conduction studies at the elbow in the taxi̇ dri̇vers
- Tez No: 419726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Taksi şöförlerinden oluşan bir grupta dirsek düzeyinde ulnar tuzak nöropati varlığı araştırıldı. Çalışmaya gönüllü 40 taksi şöförü vaka ve ulnar tuzak nöropatiye yatkınlık oluşturabilecek mesleki gruptan olmayan 40 sağlıklı gönüllü birey kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya katılan vaka ve kontrol grubunun demografik özellikleri ve vaka grubunun araba kullanırken pencere kenarına dirsek dayama alışkanlığı ve semptom olup olmadığı sorgulandı. Vaka grubunu oluşturan 40 taksi şöförünün ve 40 gönüllü kontrolün her iki üst ekstremiteleri elektofizyolojik olarak incelendi. Tüm bireylerde her iki üst ekstremite median ve ulnar sinir motor ve duyu iletim çalışmaları ve radial sinir duyu iletim çalışmaları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study the presence of ulnar nerve entrapment at the elbow has been researched in a group of taxi-drivers. 40 volunteers who were taxi-drivers and 40 volunteers consisting of healty individuals whose occupation groups were not susceptible to cause ulnar entrapment individuals whose occupation groups were not susceptible to cause ulnar entrapment neuropathy has been included in this study. Demographic characteristic of the taxi drivers and the control group who participated in this study has been recorded. Active working periods of the taxi-drivers, the habit of leaning their elbows against the lower edge of the window while driving and the presence of any symptoms has been questioned. Electrophysiological studies including median and ulnar nerve motor and sensory conduction studies and radial nerve sensory studies were performed in both upper extremities of 40 taxi-drivers and control group.