Türkiye'deki makarna sektörünün stratejik analizi
Strategic analysis of macaroni sector in Turkey
  1. Tez No: 419734
  2. Yazar: ELA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METEHAN SEKBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma ile makarna sektöründeki bir örgütün stratejik analizi yapılmıştır. Bu analiz ile makarna sektörünün dünyada ve Türkiye'deki durumu anlaşılır hale gelirken, bu sektördeki bir firmanın hangi bakış açılarını benimseyeceği ve stratejik analiz sonucunda durumunu hangi stratejileri izleyerek değiştirebileceği incelenmiştir. Bu tezin temel varsayımı; makarna sektöründe stratejik durum analizi yaparak uzun dönem amaçlarına odaklanmak alternatif stratejiler belirlemek ve bunlardan firmanın uygulayacağı stratejiyi seçmektir. Stratejik alternatiflerin belirlenmesinde o sektörde faaliyet gösteren bir firma seçilmiştir. Bu firmanın hâlihazırdaki stratejileri, amaçları, misyonu ve bunların tamamlayıcıları olan dışsal ve içsel faktör bilgileri belirlenerek makarna sektörüne ait stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma metodu kullanılmıştır. İlk bölümde Türkiye'de makarna sektörü analiz edilmiştir. İkinci bölümde buradan elde edilen makarna sektörüne ait bilgiler o sektörde yer alan bir firmaya adapte edilmiştir. Yapılan stratejik durum analizi sonucundaki kısa ve uzun dönem bulguları sonuç bölümünde yer almıştır. Sektör analizinde, bir nedensel değerlendirme araştırma yöntemi olan doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Firmanın durumunu belirlemede, açıklayıcı araştırma metodu olarak EFE matrisi, IFE matrisi ve TOWS (SWOT) matrisi kullanılarak stratejik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this report I will discuss the strategic analysis of macaroni sector throughout its organization. This will mean that there will need to be an understanding of how macaroni sector behaves in the world and Turkey, what approach to take and how the company which states in this sector will have to change with respect to strategic analysis. Thesis Statement: Macaroni sector Strategy analysis focuses on the long-term objective generating alternative strategies, and selecting strategies to pursue. The firm which related to this sector can be a good indicator while determining strategic alternatives. The firm's present strategies, objectives and mission, couple with the external and internal audit information, provide a basis for generating strategy alternatives for macaroni sector. In this report quantative research methods are used with respect to analysis. In first part sector analysis in Turkey is examined. In second part these information with respect to profile of macaroni sector is applied to a firm which states in same sector. Strategic analysis solutions are determined in conclusion part by explaining short and long term separately. While sector analysis examining casual evaluative research method; linear regression model is used. Descriptive research method; EFE matrix, IFE matrix and TOWS matrix are carried out to firm while conducting strategic analysis results.