Genetik absans epilepsili sıçanlarda beyin protein dağılımındaki yaşa bağlı değişiklikler
Age-related changes of brain protein distribution in genetic absence epilepsy rats
- Tez No: 419748
- Danışmanlar: PROF. DR. NURBAY ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Epileptik hastalarda ve deneysel epilepsi modellerinde yapılan araştırmalar, nöbet aktivitesi ile ilgili nörotransmitter sistemler, iyon kanalları ve genler, beyin bölgeleri/yolaklar hakkında önemli bilgiler ortaya koymaktadır. Bu geniş bilgi birikimine karşın, epilepsi ile sonuçlanan nöronal ağdaki moleküler değişiklikler ile ilgili mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, WAG/Rij sıçanlarda absans nöbetlerin yaşa bağlı gelişim özellikleri proteomiks yöntemi kullanılarak moleküler düzeyde değerlendirildi. Farklılık gösteren proteom ekspresyonları (1/6 aylık) WAG/Rij ve kontrol Wistar sıçanlarının korteks, hipokampus ve talamusları arasında iki boyutlu jel elektroforezi ile çalışıldı. Seçilen spotlardan MALDI spektrometresinde tanımlanan yaşa bağlı olarak farklı eksprese olan olası proteinler korteksde 6 ve talamusda 3 iken, türe bağlı olarak farklı eksprese olan proteinlerin sayısı korteksde 8, talamusda 7'dir. Bu proteinler myosin light chain4, neuron-specific vesıcular proteın calcyon, stathmin-4, phosphoserıne phosphatase, CLTAproteın, GTP-binding protein rheb, transmembrane emp24 domain-containing protein, tetratricopeptide repeat protein 36, protein FAM46B, annexinA5, 3-alpha-hydroxysteroid dehydrogenase, 2'-5' oligoadenylate synthetase-like1 protein, transcriptional activator protein pur beta, nuclear distribution protein nude homolog1, survival of motor neuron protein-interacting protein1, endophilin-A1, glycosyltransferase 6 domain-containing protein1, GTP-binding protein 8, probable trna(his) quanylylttransferase, rıb43a-like with coiled coils protein2, cathepsin q2, actin-related protein 2/3 complex subunit 5-like protein, uncharacterized protein c8orf42 homolog, ubiquitin-conjugating enzyme E2 N'dir. Hipokampusda yaş veya türle ilişkili değişikler tanımlanamamıştır. Bu proteinlerin tanımlanması; absans epilepsinin patogenezi ile ilişkili moleküler değişikliklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir ve epilepsi tedavisine yönelik farmakoproteomik verileri arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Research conducted with epileptic patients and the experimental models of epilepsy revealed crucial information about the brain regions/pathways, ion channels, neurotransmitter systems and genes involved in seizure activity. Despite this vast accumulation of information, mechanisms related to moleculer changes in the neural network resulting in epilepsy has not been fully understood yet. In this study, we investigated the developmental age-related characteristics of absence seizures at the molecular level using proteomics techniques. Differential proteome expression between cortex, hippocampus, thalamus of (1/6 months of age) Wag/Rij rats and control Wistar rats were examined by two-dimensional gel electrophoresis. Whereas number of age-related differentially expressed potential proteins identified in cortex and thalamus selected from spots by MALDI spectrometry was 6 and 3, respectively, strain-related was 8 and 7. Those proteins included myosin light chain4, neuron-specific vesicular protein calcyon, stathmin-4, phosphoserine phosphatase, CLTAprotein, GTP-binding protein rheb, transmembrane emp24 domain-containing protein, tetratricopeptide repeat protein36, protein FAM46B, annexinA5, 3-alpha-hydroxysteroid dehydrogenase, 2'-5' oligoadenylate synthetase-like1 protein, transcriptional activator protein pur beta, nuclear distribution protein nude homolog1, survival of motor neuron protein-interacting protein1, endophilin-A1, glycosyltransferase 6domain-containing protein1, GTP-binding protein8, probable trna(his) quanylylttransferase, rıb43a-like with coiled coils protein2, cathepsinq2, actin-related protein 2/3 complex subunit 5-like protein, uncharacterized protein c8orf42 homolog, ubiquitin-conjugating enzyme E2N. Age or strain related changes could not be identified in hippocampus. Identification of these proteins may contribute to better understanding of the molecular changes related to pathogenesis of absence epilepsy and may improve new pharmacoproteomic datas on the treatment of epilepsy.