Tip II diabetes mellitus'lu hastalarada oksidan/antioksidan aktivite ve mikroalbuminüri üzerine vitamin e tedavisinin etkisi
Tip ii diabetes mellitus'lu hastalarada oksidan/antioksidan aktivite ve mikroalbuminüri üzerine vitamin e tedavisinin etkisi
- Tez No: 419757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YENİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özet Diabetik nefropati, DM'lu hastalarda en önemli mortalite nedenlerinden biridir. Bunu kontrol altına almak ve bu süreyi uzatmak için iyi bir glisemik kontrolün yanı sıra uygun bir antioksidan tedavinin faydalı olabileceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. 23 kadın, 13 erkek toplam 36 hasta çalışmaya alındı. Ortalama yaş 57+ 11, diabet yaşı ortalama 11.4+7.1; vakaların hepsinde E vitamini tedavisi öncesi ve sonrası SOD, GPX, MDA ve AER bakıldı. Vakaların hepsine 30 gün süreyle 900 mg/gün E vitamini tedavisi uygulandı. SOD ve GPX düzeyleri başlangıçta normalden düşük, MDA ise yüksekti. Bu da diabetiklerde bozulmuş oksidan/antioksidan dengesizliği gösteriyordu. Komplikasyonlu ve komplikasyonsuz vakalar karşılaştırıldığında SOD, GPX, MDA açısından anlamlı fark saptamadık. Diabete eşlik eden hipertansiyonun oksidan/antioksidan dengesizliği ile olumlu yada olumsuz bir katkısı olmadığını gözlemledik. Yaşlanma ve diabet süresinin artmasıyla da yine aksidatif stresin arrtığını ve antioksidan aktivitenin azaldığını gördük. Ayrıca AER de diabet süresinden etkilenmekteydi. 30 günlük E vitamini tedavisi sonrasında SOD ve GPX te ileri derecede anlamlı yükselme, MDA da ise düşme saptanırken mikroalbuminürinin E vitamini tedavisinden etkilenmediğini gördük. Kısa sürede bile verdiğimiz yüksek doz E vitamini tedavisinin diabetli vakalarda oksidan/antioksidan dengesizliği olumlu yönde etkilediğini ispatlamış olduk. Ancak E vitamininin komplikasyonlar üzerine olabilecek olumlu etkisini gösteremedik. Ancak şunu da biliyoruz ki, diabetin mikroanjipatik komplikasyonlarının gelişiminde bozulmuş oksidan/antioksidan denge esas rolü oynar. O halde iyi glisemik kontrol uygun bir antioksidan tedavi komplikasyonların gelişimini veya en azından ilerlemesini engellemesi mümkündür. Çalışmamız bu konuda yapılan öncül bir çalışma niteliğinde olup daha geniş serili vakalarda daha uzun süreli çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Summary Diabetic nephropathy, DM is one of the most important causes of mortality in these patients. take control of it and thinking that good glycemic control, as well as to extend the duration of a suitable antioxidant therapy might be beneficial to have planned this operation. 23 women, 13 men a total of 36 patients were enrolled in the study. Average age 57+/- 11, diabetes, average age 11.4 +/- 7.1; Vitamin E therapy in all patients before and after SOD, GPX, MDA and is viewed. To all the cases for 30 days, 900 mg / day dose of vitamin E treatment. SOD and GPX were initially lower than normal, while MDA was high. This impaired in diabetic oxidant / antioxidant imbalance showed. Compared to complicated and uncomplicated cases of SOD, GPX, we observed no difference in the MDA. Hypertension associated with diabetes oxidant / antioxidant imbalance, we observed that there is a positive or negative contribution. We have seen that aging and stress again aksidatif with increasing duration of diabetes arrtıg and antioxidant activity decreases. Air was also affected by the duration of diabetes mellitus. After 30 days of vitamin E treatment significantly increased SOD and GPX te advanced, we saw that MDA is also affected by the drop of vitamin E treatment of microalbuminuria was detected. diabetes treatment we gave high doses of vitamin E, even at short notice in case the oxidant / antioxidant imbalance, we have proved that positively affected. However that may be on the complications of vitamin E could not show a positive effect. However, we know that it also impaired the development of microangiopathic complications of diabetes oxidant / antioxidant balance plays a pivotal role. Then good glycemic control, the development of a suitable antioxidant therapy is possible to prevent complications or at least improvement. Our study is needed to more long-term studies in larger series of cases is made to work in a preliminary nature of this issue.