Tip 1 diyabetli hastaların polimorfonükleer lökositlerinde antioksidan enzimler ve plazma seruloplazmin, çinko, bakır ve selenyum düzeyleri
The Levels of antioxidant enzymes in polymorphonuclear leukocytes and of plasma ceruloplasmin, zinc, copper and selenium in patients with diabetes mellitus of type 1
  1. Tez No: 49748
  2. Yazar: NURSEL KÜÇÜKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
III ÖZET TIP I DİYABETLİ HASTALARIN POLIMORFONÜKLEER LÖKOSİTLERİNDE ANTİOKSİDAN ENZİMLER ve PLAZMA SERULOPLAZMİN, ÇİNKO, BAKIR ve SELENYUM DÜZEYLERİ Tip I DM'li hastalarda polimorfonükleer lökositlerin antioksidan savunma sistemleri hedeflenerek yapılan bu çalışmada 27 Tip I DM'li hasta ve 27 sağlıklı çocuk alınmıştır. Hastaların PMNL'lerinde katalaz, GSH-Px, MPO, SOD, NADPH-oksidaz enzimleri, plazma'da ise seruloplazmin (Cp), Se, Zn, Cu seviyeleri ölçülerek kontol grubunun seviyeleri ile karşılaştırılmıştır. Tip I DM'lu hastaların PMNL'deki katalaz, GSH-Px, MPO, NADPH- oksidaz(p0.05) azalma gözlenmesine rağmen istatistiksel olarak önemli bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE LEVELS OF ANTIOXIDANT ENZYMES IN POLYMORPHONUCLEAR LEUKOCYTES AND OF PLASMA CERULOPLASMIN, ZINC, COPPER AND SELENIUM IN PATIENTS WITH DIABETES MELLITUS OF TYPE I Twenty seven patients with Diabetes Mellitus(DM) of Type I and twenty seven healthy children were included in the study which aimed at investigating the antioxidant defense system of polymorphonuclear leuckocytes (PMNL)s. The activities of Catalase, GSH-Px, MPO, SOD, NADPH oxidase in PMNL and ceruloplasmine (Cp), Se, Zn, Cu levels in plasma were measured and compared with those of control group.