Kronik obstrüktif akciğer hastalığındasistemik inflamasyon ve yaşam kalitesi ilişkisi
  1. Tez No: 569620
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENGÖREN DİKİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ÖZACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada KOAH'lı hastalarda SF-36 anketi ile KOAH'ta yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve KOAH'nın ağırlık derecesi (evresi), fonksiyonel ( FEV1, FVC, FEV1/ FVC), non-fonksiyonel ( MRC Dispne skalası, 6 DYT ) parametreler, sistemik inflamasyon markırları olan CRP, tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α), interlökin-6 (IL-6) ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ekim 2008 - Haziran 2009 tarihleri arasında hastaneye başvuran, GOLD kriterlerine göre KOAH tanısı alan 40 stabil KOAH hastası alındı. Cinsiyet farkını ortadan kaldırmak için sadece erkek hastalar seçildi. Dispne artışı, balgam miktarı veya pürülansında artma olan, anstabil anjina pektorisi ve konjestif kalp yetersizliği olan ( NewYork Heart Association Class III-IV sınıflamasına giren), son 4 ay içerisinde miyokard enfarktüsü geçiren, iki yıl içinde ölüme neden olabilecek KOAH dışında hastalığı olan, önceden stroke öyküsü olan, kognitif yetersizliği olan, inflamatuar özellikli örn. Romatoid artrit gibi hastalığı olan, 6 DYT'ni yapamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınan hastalardan CRP, IL-6, TNF-α, hemogram, AKG gönderildi. SFT, DLCO, 6 DYT yapıldı. SF-36 yaşam kalitesi anketi ve MRC Dispne skalası uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda ağır ve çok ağır KOAH'lı hastalarda, hafif ve orta KOAH'lı hastalara göre SF-36 yaşam kalitesinin alt gruplarından genel sağlığın, enerji/ vitalitenin ve mental sağlık ortalama değerleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulundu (sırasıyla p değerleri 0,038; 0,010; 0,043). Hafif, orta ve ağır- çok ağır KOAH evresi ile CRP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,568). Altı DYT'nin KOAH evresi arttıkça azalması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,005). SF-36 yaşam kalitesi anketinin alt grupları genel sağlık, enerji/ vitalite, sosyal fonksiyon ve mental sağlık MRC Dispne skalası arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede negatif yönde ilişki saptandı (sırasıyla r değerleri -0,464; -0,425;-0,312; -0,421, sırasıyla p değerleri 0,003; 0,006; 0,050; 0,007). SF-36 yaşam kalitesi anketinin alt grupları enerji/vitalite, sosyal fonksiyon ve mental sağlık ile CRP arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede negatif yönde bir ilişki saptandı (sırasıyla r değerleri -0,340; -0,345; -0,371; sırasıyla p değerleri 0,032; 0,029; 0,018). CRP ile fonksiyonel parametreler (FEV1, FVC, FEV1/FVC) ve non-fonksiyonel parametreler ( MRC, 6 DYT) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. TNF-α, IL-6 değerleri ile fonksiyonel, non-fonksiyonel parametreler, SF-36 yaşam kalitesi anketi ve MRC Dispne skalası arasında bir ilişki gösterilemedi. Sonuç: SF-36 Yaşam kalitesi anketinin alt grupları olan sosyal fonksiyon, enerji/ vitalite, mental sağlık ile KOAH evresi, inflamasyon markırı olan CRP arasında negatif yönde ilişki saptanması, yaşam kalitesinin inflamasyona sekonder düştüğünün göstergesi olabilir. Ancak bu kanıya daha geniş hasta gruplarının olduğu ve ayrıca inflamasyon göstergesi olarak sadece CRP'nin değil aynı zamanda diğer inflamasyon markırı olan TNF- α, IL-6, IL-8 düzeyleri ile yapılacak çalışmalardan sonra karar vermek daha doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the study, with the SF-36 survey, the relationship between evaluating the quality of life at COPD and the grade of COPD and functional ( FEV1, FVC, FEV1/ FVC), non functional (MRC Dyspnea scale, 6 MWT) parameters, CRP with systemic inflammation markers, tumour necrosis factor-alfa (TNF-α), interleukin-6 (IL-6) are aimed. Methods: Between October 2008-June 2009, 40 patients admitted to the hospital and diagnosed COPD according to GOLD criteria included to this study. In order to dismiss gender variable, only male patients are selected. The rise of dyspnea, increasing the quantity of sputum or purulans, unstable angina and congestive cardiac failure (included in NewYork Heart Association Class III-IV grading), experiencing miyocard infarction in last four months, having disease might be resulted in death without COPD among two years, stroke diagnosis, having cognitive function deficiency, having diseases with inflamatuar features like Romatoid Artrit, patients without 6 MWT are excluded. CRP, IL-6, TNF-α, CBC, arterial blood gas are sended with the patients in the study. Pulmonary function tests, DLCO, 6 MWT are done. SF-36 life quality survey and MRC Dyspnea scale are implemented. Results: In our study, the quality of SF-36's subgroups' general health, energy/vitality and mental health average assets are determined as meaningfully among severe and very severe COPD patients, mild and moderate COPD patients (respectively p assets 0,038; 0,010; 0,043) .There is no meaningful relationship between mild, moderate and severe- very severe COPD phase and CRP levels statistically (p=0,568). As COPD phase rising, 6 MWT's declining is statistically meaningfull (p=0,005). There is negative correlation between Survey SF-36 life quality's subgroups which are general health, energy/vitality, social function, mental health and MRC Dyspnea scale (respectively r assets -0,464; -0,425;-0,312; -0,421, respectively p assets 0,003; 0,006; 0,050; 0,007). There is statistically meaningful negative correlation between Survey SF-36 life quality's subgroups which are general health, energy/vitality, social function, mental health and CRP (respectively r assets -0,340; -0,345; -0,371, respectively p assets 0,032; 0,029; 0,018). Conclusion: Determining the negative correlation between survey SF-36 life quality subgrups' social function, energy, mental health with COPD phase and CRP inflamation marker might be the sign of decreasing life quality at the secondary inflamation. However, the assumption might be more valid and accurate experiencing more wide range patients groups and exercising not only CRP but also the other inflammation markers TNF- α, IL-6, IL-8 phases.