Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde küçük ve orta büyüklükte işletmelere uygulanan devlet yardımları
State aids for small&medium size entrepreneurs in Turkey and European Union
- Tez No: 419778
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tüm dünyanın tek bir kara parçasıymış gibi bütünleşmesi ile oluşan küresel pazar ekonomisinde yoğun bir rekabet ortamı oluşmuştur. Ülkeler ve işletmeler arası sınır ötesi birliktelikler geçmişte öğrendiğimiz sınır kavramını duvardaki haritalara terk etmemize neden olmuştur. Bahsi geçen birlikteliklerden biri de Avrupa Birliği olarak ortaya çıkmıştır. AB'nin beraberinde Türkiye açısından bazı tehdit ve fırsatları, getireceği öngörülmektedir. AB'ye uyum sürecinde Türkiye'de uygulanan devlet yardımları tehditleri asgari düzeye indirebilme, fırsatları ise en iyi şekilde değerlendirme imkânı sunmaya yönelik şekillendirilmektedir. AB'de ise devlet yardımları esasen maliyetler konusunda rekabet gücü kazandırma konusuna odaklanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde KOBİ'lerin tanımı, globalleşme sürecinde artan önemi, çalışma alanları ve özel olarak desteklenmelerinin gerekçeleri üzerinde durulmuş ayrıca üstün ve zayıf yönleri irdelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise AB'de KOBİ'lerin gelişimi açıklandıktan sonra KOBİ'lere destek veren kuruluşlar ve sundukları yardımlar ve iş geliştirme hizmetleri detaylandırılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise Türkiye ekonomisinde KOBİ'lerin artan önemi, gelişimi açıklandıktan sonra yardım sunan kuruluşlar ve sundukları yardımlar açıklanmıştır. Ayrıca AB'ye uyum sürecinde Türk KOBİ'lerinin karşılaşabileceği fırsat ve tehditler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tough competition rules are experienced in the global market economy that is formed by the integration of the world as a mainland. International integrations between countries and companies make to abandon concept of“boundary”on the maps. EU is one of the integrations metioned before. It is predicted that EU cause some opportunities and threats for Turkey. In the adoptation period to EU, state aids implemented in Turkey are conceived to minimize the risks of threats and to optimize opportunities. However, in EU, state aids actually focus on to provide competitive advantage by costs. In the first section of the research, definition of SME's, global importance of SME's, operation area and reason behind special support is described and their strong and weak sides are examined. In the second section of the research; first, evolution and importance of SME's in EU is explained then corporations give support to SME's, their aids and job improvement services are expressed. In the third and the last section of the research, in Turkey, evaluation and importance of SME's supporting corporations and their aids are explained. Also in the adaptation period to EU, opportunities and threats that Turkish SME's can confront are examined.