Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesinde yeni strateji ve yaklaşımlar
  1. Tez No: 86283
  2. Yazar: BELGİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
196 ÖZET“Türkiye'de Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin desteklen mesinde Yeni Strateji ve Yaklaşımlar”adlı tez çalışması 3 ana ve 9 alt bölümden oluşmaktadır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin Türkiye'deki ve AB'ndeki tanımları verilmiş; söz konusu işletmelerin yapılan, güçlü ve zayıf yönleri ele alınarak değerlendirilmiştir. Bu işletmelerin sorunları genel olarak ele alınmıştır. Mevcut so runların teşhis edilebilmesi, detaylı bir çalışmayı zorunlu kılmıştır. Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısını uluslararası boyutlarda et kileyerek, yeni bir düzeni beraberinde etirmiş olan Gümrük Birli- gi'nin, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere etkisi (olumlu ve olum suz) ele alınmıştır. Avrupa Birliği'nde KOBİ'lerin gelişmelerine yönelik teşvik ve poli tikalar yedi ülke kapsamında incelenmiştir. Türkiye'de söz konusu iş letmeleri destekleyen kuruluşlar ve verilen hizmetler genel olarak or taya konulmuştur. Tüm bu konuların incelenmesi sonucunda, KOBÎ'lerin mevcut sorunlarının çözümüne yönelik, desteklenmeleri ve geliştirilmeleri için beş ana başlık halinde strateji ve yaklaşımlar gekştirilmiştir Bun lar;197 Hükümet Stratejileri Eğitim Stratejileri Teknoloji Stratejileri Uluslararası İşbirliği ve ihracatı Geliştirme Stratejileri Finansman Stratejileri
Özet (Çeviri)
198 ABSTRACT The study titled“New Strategies and Approaches for Supporting the Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) in Turkey”contains three main and nine sub sections. Definitions of small and medium scaled enterprises within Turkey and EU, have been given and structures, strengths and weaknesses of such enterprises have been discussed and evaluated. In general, problems of the small and medium sized enterprises were made subject of the study. To diagnoses the current problems such a study was needed. (Negative and positive) effects of Custom Unity which influences socio - economic structure of Turkey, and brought a new order, on small and medium scaled enterprises have been discussed. In European Union, the encouragements and polices that are directed to the development of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) were made the subject of examinations by taking seven countries into the scope of this study. In Turkey, the organizations providing support, to the subject enterprises and the services provided are determined in general with the study. At the end of examination of all of these subjects, in addition to seeing solutions to the current problems of SMEs the strategies and199 approaches are developed, in the study, under five main headings, for provision support to them and for their development. They are: - Strategies of the government - Educational strategies - Technological Strategies - International Cooperation and Export Promotion Strategies - Financing Strategies