The access to finance by SMEs in Turkey and the EU: A comparative study
Türkiye ve Avrupa'daki KOBİ ler: Karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 585239
  2. Yazar: MUHAMMED KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ`lerin), AB'deki ve Türkiye'deki tüm şirketlerin 99%'unu oluşturması nedeniyle işsizlik oranları ve GDP üzerinde büyük etkileri vardır. Finansa erişim ise KOBİ'lerin büyümesinde en önemli rollerden birine sahiptir. Bu sebeple, bu araştırma Türkiye'deki KOBİ'leri, finansa erişim durumları açısından AB'deki KOBİ'lerle karşılaştırarak incelemeyi amaçlamıştır. Bu tezde, Türkiye ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 2017 yılının ilk yarısında, yaşadıkları finansa erişim ile ilgili durumları, değişiklikleri, tecrübeleri, ve sorunları iki anketi kullanarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu tezde, KOBİ'lerin finansa erişimin durumlarının şirketlerin bulunan bölgelerine, tiplerine, sektörlerine, çalışan sayılarına, ciro miktarlarına, ihracat seviyelerine ve kuruluş sürelerine göre değerlendirmesine de yer verilmiştir. Karşılaştırma yapabilmek için, Avrupa Birliği'nde Ekim 2017 döneminde yapılan finansa erişim anketi SAFE 2017`den (KOBİ`lerin Finansa Erişim Araştırması 2017) alınan sorular Türkiye'ye uyarlanarak benzer bir anket oluşturulmuştur ve şirketlere KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Kurumu üzerinden e-posta yolu ile gönderilmiştir. Elde edilen verilerin analizi yapılarak SAFE 2017 sonuçlarıile karşılaştırılmıştır. Ek olarak, bu ankette elde edilen veriler özelinde, SPPS uygulaması kullanılarak ki-kare testi ve regrasyon anlizi uygulanıp bazı faktörler arasındaki ilişkilerin durumu tespit edilmiştir. Tezin önemli sonuçları arasında: finansa erişim Türkiye'deki KOBİ'ler için en büyük ikinci sorun, fakat EU'daki KOBİ'ler için en küçük sorun olduğu; EU'daki KOBİ'lerin daha geniş vi finansman imkanlarına ulaşabildikleri ve aldıkları finansmanı daha çok yatırım için kullandıkları, fakat Türkiye'deki KOBİ'lerin daha az finansman imkanlarına sahip oldukları ve aldıkları finansmanı genelde yatırım yerine envanter ve iş sermayesi için kullandıkları; ve Türkiye'de işçi ve hammadde maliyetlerinin oldukça yükseldiği ve tahminen buna bağlı olarak gelirin düştüğü ve borçların yükseldiği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Access to finance is one of the major factors in the growth of Small and Mediumsized Enterprises (SMEs); which comprise 99% of companies in Turkey and the EU and have a large impact on GDP and unemployment. Therefore, this study aims to compare status and changes in the access to finance of SMEs in Turkey and the EU. Additionally, their access to finance is also evaluated according to their associate status, location, business area, exports, liquid assets, and establishment time. In developing the questionnaire used in this survey, some of the questions from the Survey on the Access to Finance of Enterprises (SAFE 2017) conducted in October 2017 on the EU SMEs, were modified. The questionnaire was sent to SMEs in Turkey through KOSGEB (Small and Medium-Sized Enterprises Development and Support Agency (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı)) via e-mail. The responses obtained were compared with the responses from SAFE 2017 using analyses such as chi-square and regression (SPSS). Some key findings are: the second biggest issue for SMEs in Turkey is the access to finance, while this issue is the least important for SMEs in the EU; the increase in availability of financial sources for SMEs in the EU is much larger and they use them mostly for new investments, while SMEs in Turkey use them mostly for inventories; expenses for SMEs in Turkey such as labor and raw material cost increased more, which probably led to a decrease in profit and an increase in debts.