2008-2011 yılları arasında hastanemizde üst gastrointestinal sistem kanama tanısı ile yatırılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who admited to our hospital with upper gastrointestinal bleeding between the years of 2008 and 2011
  1. Tez No: 419788
  2. Yazar: HAKAN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Üst GİS kanamaları, özofagusun üst kısmı ile treitz ligamenti arası herhangi bir yerden lümen içine olan kanamalara denir. Akut üst GİS kanamaları sık karşılaşılan mortalite ve morbidite nedenlerindendir. İnsidansı yıllık hastane başvurularının 100000'de 50-150'si arasında değişmektedir (1). ABD'de her yıl yaklaşık 300.000 kişi bu tanı ile hospitalize edilmektedir (2). Üst GİS kanamaları; yoğun bakım tedavisinde, tanısal ve terapötik işlemlerde olan gelişmelere rağmen hala mortalitesi ortalama %2-10 civarındadır, mortalite oranı yaşla yakından ilişkilidir, öyle ki 60 yaşın altında mortalite oranı %8 iken, 60 yaşın üstünde bu oran %13'e çıkmaktadır (3). Üst GİS kanamalarında ölümlerin çoğu 60 yaş üzerindeki yaşlı hastalarda ve ciddi kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği gibi ek ağır hastalığı bulunanlarda olmaktadır (4). Üst GİS kanamalarının büyük çoğunluğu spontan durur ve sadece destek tedavisi gerektirir (5). Üst GİS kanamalarına yaklaşımda en önemli nokta, hastanın hemodinamik durumunun başvuruda süratle ve takipte gerekli sıklıkta değerlendirilmesi ve hemodinamik stabilizasyonun uygun bir şekilde yapılmasıdır. Diğer önemli nokta ise kanama sebebinin saptanması ve gerekli tedavi yaklaşımlarını uygulayarak yeniden kanamanın önlenmesidir (6). Üst GİS kanamalarının en sık sebepleri peptik ülser, eroziv hastalıklar ve özofagus varisleridir (4). Peptik ülser akut üst GİS kanamalarının en sık karşılaşılan nedenidir. Üst GİS kanamaların %50'sinin nedenidir. Ülser hastalığına yönelik daha etkin tedavi ile birlikte, ülserojen ilaçların kullanılması, gastrik asidite, H. pylori, emosyonel stres, aşırı fiziksel zorlanma, enfeksiyonlar, sigara ve alkol kullanılması gibi predispozan faktörlere dikkat edilmesi durumunda ülsere bağlı kanama insidansının azalacağı öngörülmektedir (6). Biz bu araştırmamızda Ocak 2008 – Ocak 2011 yılları arasında hastanemiz dahiliye klinikleri, gastroenteroloji kliniği ve acil gözlem odalarına üst GİS kanama tanısı ile yatırılarak tedavi edilen hastaların dosyalarını hastaların özelliklerine, başvuru durumlarına, aylara göre başvuru dağılımlarına ve Ramazan ayının bu dağılımlara olan etkisine göre incelemek için retrospektif olarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Upper gastrointestinal hemorrhage is defined as bleeding in the gastrointestinal tract from upper part of esophagus to treitz ligament. Acute upper gastrointestinal hemorrhage is a frequent cause of mortality and morbidity. Its incidence is between 50 and 150 episodes per 100,000 hospital admissions (1). In United States, every year about 300,000 patients were hospitalized with diagnosis of upper gastrointestinal hemorrhage (2). It has still 2-10 percent mortality rate despite of advances in intensive care and diagnostic and therapeutic interventions. Mortality rate increased with age and patients under 60 years have 8% mortality rate but patients older than 60 years have 13% mortality rate (3). Patients older than 60 years who have concomitant diseases, such as heart disease, cancer and renal failure, are associated with higher mortality rates (4). Most of Upper gastrointestinal bleedings resolve spontaneous and only need supportive care (5). The most important points of the treatment of upper gastrointestinal bleedings are rapidly assessing and providing hemodynamic status in those patients. One of the other important point of the treatment of upper gastrointestinal bleedings is determining the cause of bleeding in order to prevent re-bleeding (6). The most common causes of upper gastrointestinal bleedings are peptic ulcers, erosive gastrointestinal diseases and esophageal varices (4). Peptic ulcer is the most common (50 percent) cause of upper gastrointestinal bleedings. Its incidence could be decreased if predisposing factors, such as using ulcerogenic drugs, high gastric acidity, helicobacter pylori, emotional distress, excessive physical stress, infections, smoking and alcohol, could be eliminated (6). In this study we retrospectively evaluated the patients with upper gastrointestinal bleeding of whom hospitalized to internal medicine clinic, gastroenterology clinic, emergency observation rooms between the dates of January 2008 to January 2011.