Termal balon ile endometrial ablasyon
  1. Tez No: 49466
  2. Yazar: AHMET BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Termal balon sisteminin, endometrium ablasyonundaki etkinliği ve güvenilirliği incelenmiştir. Çalışmaya alınan 15 hasta menoraji nedeniyle ya histereskopik ablasyon yapılacak veya histerektomi yapılacak hastalardı. Hastalara yeni bir teknik olan termal balon sistemi önerildi, onayları alındı. Girişimler genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılıd. 2-15 aylık takip sonuçlarını yayınlıyoruz. 15 hastanın 12' sinde (%82) kanamalarda belirgin azalma veya amenore oluştu. 2 hastaya kanamaları ve ağrılarından dolayı histerektomi yapıldı. Bir hastanın kanamaları halen devam ediyor. Histerektomi yapılan hastaların endometriumlarında skar dokusuna ve yer yer de endometriuma rastlandı. Yukarıdaki sonuçlara bakarak, bu serideki başarı oranı histereskopik yapılan endometrial ablasyonla karşılaştırılabilir düzeydedir. Uygulanması daha kolaydır. Hiçbir komplikasyon olmamıştır. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY We evaluated the clinical effectiveness and safety of a balloon system to ablate the endometrium. 15 patients were candidates for hysterescopic endometrial ablation or hysterectomy for menorrhagia. They are consented to a trial of the new balloon technique of ablation. All procedures were done in the operating room under general anesthesia. Follow-up of 2-15 months is published. Twelve of fifteen subjects (82%) reported significant reduction in bleeding or amenorrhea. Two patients underwent subsequent hysterectomy, because of pelvic pain and bleeding. One patient cotinue to bleed. Histology in these hysterectomy cases showed areas of scar as well as areas of normal endometrial histology. Based on follow-up results, the frequency of successful reduction of bleeding, in this series is comparable to hysterescopic methods of endometrial ablation. This new technique is more easily aplicable. There were no complications. 34