Periton diyaliz hastalarında enfeksiyöz komplikasyonların sağkalıma etkisi
Effects of infectious complications on patients' survival in peritoneal dialysis.
- Tez No: 419825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: periton diyalizi tedavisi görmekte olan hastalarda geçirilen enfeksiyöz komplikasyonların mortalite ve morbidite üzerine etkisi ve mortaliteye etkisi olabilecek diğer faktörleri araştırmak hastalar ve metod:Periton diyaliz ünitemizde 2001 – 2011 yılları arasında periton diyaliz tedavisine başlanan hastalar dahil edildi. Hastaların enfeksiyöz komplikasyon geçirip geçirmemelerine göre iki gruba ayrıldı. Sosyo demografik veriler ve klinik seyirler karşılaştırıldı, hastaların PD'nden ayrılma nedenleri hakkında bilgi edinildi. Tüm hastaların yaşam sağkalımı analizleri yapılarak enfeksiyöz komplikasyonların mortaliteye etkisi araştırıldı. sonuçlar:301 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 214 hastanın (ortalama izlem süresi 28.7±16.5 ay) infeksiyon hikayesi varken, 87 hastanın (ortalama izlem süresi 48.9±29.6 ay) enfeksiyon anamnezi yoktu. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, hemodiyaliz hikayesi benzerdi. Enfeksiyöz komplikasyon geçiren hastaların 465 peritonit ve 213 kateter çıkış yeri enfeksiyon atağı geçirdikleri saptandı. En sık saptanan etkenler heriki durumda da sırasıyla metisiline duyarlı stafilokok aureus ve metisiline dirençli stafilokok aureus iken; kateter çıkış yeri enfeksiyonların %25, peritonit atağının da %25'inde kültürlerde üreme saptanmadı.İzlem süresi boyunca enfeksiyon hikayesi olan hastaların 60'ı HD'e geçirildiği, 58 hastanın ex olduğu, 18 hastaya ise renal transplantasyon yapıldığı saptandı. Diğer grupta ise 27 hasta ex, 23 hasta renal transplantasyon ve 11 hastada hemodiyalize transfer oldu.Ortalama yaşam süresi enfeksiyon hikayesi olanlarda 56.3±2.8 ay ve diğer grupda ise 86.8±6.1ay olarak bulundu. Mortalite enfeksiyon hikayesi olan hastalarda daha yüksek saptandı(long-rank: 0.030). Analiz sonucunda PD isteği (OR: 5.213, p < 0.001), tedavi öncesi düşük serum albumin düzeyi (OR: 0.378, p = 0.001), ve düşük hemoglobin düzeyinin(OR: 0.810, p = 0.029) enfeksiyon geçiren hastalarda mortalitenin bağımsız belirteçleri olduğunu saptadık. Sonuç olarak; enfeksiyoz komplikasyonların, hasta sağkalımını kötü yönde etkilediği saptanmıştır. PD isteğinin, tedavi başlangıcında albumin ve hemoglobin düşüklüğünün mortaliteyi arttırdığı bulunmuştur. Enfeksiyöz komplikasyon geçiren hastalarda en önemli ölüm nedeni peritonit ve/veya sepsis iken enfeksiyöz komplikasyon geçirmeyen hastalarda kardiyak nedenler en önemli ölüm nedeni olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate the impacts of infectious complications on mortality and morbidity; and to identify the other potential factors effective in mortality in peritoneal dialysis (PD) patients. PATIENTS AND METHODS: We included patients who initiated therapy between 2001-2011. Patients were divided into two groups regarding to presence or absence of infectious complications. Socio-demographic data and clinical courses were compared and the reasons for PD withdrawal were obtained. Survival analysis of all patients was performed and the effects of infectious complications on mortality were investigated. RESULTS: 301 patients were included in this retrospective study. 214 patients (mean follow-up time 28.7±16.5 months) had infection history, 87 patients (mean follow-up time 48.9±29.6 months) had no infection history. There were no statistically significant difference in comparison of the groups in terms age, gender, education levels, hemodialysis history. In patients with infection history, 465 peritonitis and 213 catheter exit site infection attacks were diagnosed. The most frequently agent was methicillin-sensitive Staphylococcus aureus and Methicillin-resistant Staphylococcus aureus in both conditions, while 25% of catheter exit site infection and 25% of peritonitis attacks were culture negative. During follow-up period, 60 patients transferred to hemodialysis, 58 patients died, 18 patients had renal transplantation in patients with infection history. In other group, 27 patients died, 23 patients had renal transplantation and 11 patients transferred to hemodialysis. Mean survival times were 56.3±2.8 months in patients with infection history and 86.8±6.1 months in other group. Mortality rate was found higher in patients with infection history (long-rank: 0.030). PD preference (OR: 5.213, p < 0.001), pretreatment low serum albumin (OR: 0.378, p = 0.001), low hemoglobin levels (OR: 0.810, p = 0.029) were found as predictors of survival in patients with infection history. CONCLUSIONS: Infectious complications have negative effects on patient survival. Nature of PD preference, initial hypoalbuminemia and anemia were found to increase the mortality rate. The major causes of deaths were peritonitis and/or sepsis in patients with infectious complications, while the major cause of death was cardiac reasons in patients without infectious complications.