Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda karotis intima-media kalınlığı ve bunun diğer parametreler ile ilişkisi
Carotid intima-media thickness in patients with Type 1 diabetes mellitus and the relationship with other parameters
  1. Tez No: 419824
  2. Yazar: AYŞE SİNANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AYŞEN HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyabetes mellitus da ateroskleroz icin belirlenmiş bir risk faktörüdür. Son zamanlarda, kantitatif B-mode ultrasonografi kullanarak intima-media kalınlığının ölçülmesinin, ateroskleroz tanısı ve karotis arter duvarındaki morfolojik degişikliklerin erken tanısında uygun, duyarlı ye tekrar edilebilir bir metod olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, başka ek bir hastalığı olmayan, normotansif, sigara kullanmayan tip 1 diyabetik hastalarla tamamen sağlıklı önceden bilinen bir hastalığı olmayan ve sigara kullanmayan bireylerde karotis arter intima-media kalınlığını ölçerek diyabetin ateroskleroz için bir risk faktörü olup olmadığını araştırmak; ilaveten karotis arter intima-media kalınlığının diğer parametrelerle korelasyonunu ortaya koymaktır. Diyabet grubunun sağ karotis arter intima media kalınlığı 0,82 mm, sol karotis intima-media kalınlığı 0,81 mm ye ortalama intima-media kalınlığı 0,81 mm saptandı. Kontrol grubunun sağ intima-media kalınlığı 0,62 mm, sol intima-media kalınlığı 0,61 mm, ortalama kalınlığı ise 0,62 mm'dir. Diyabet grubunun sağ, sol, ortalama karotis arter intima-media kalınlıkları kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Sonuç olarak; karotis intima-media kalınlığı ateroskleroz için güçlü bir prediktif faktördür. Diyabette karotis intima-media kalınlığı diyabetik olmayanlara göre daha erken yaşlarda görülmektedir. Bu hastaların ileride oluşacak makrovasküler komplikasyonlar açısından yakından takip edilmeleri gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a risk factor for atherosclerosis. Recently, evaluating thickness of intima media by using quantitative B mode ultrasonography is shown as an appropriate, sensitive and repeatable method for diagnosis of atherosclerosis and early diagnosis of morphological alteration of carotid artery wall. The aim of our sudy is to explore if diabetes is a risk factor for atherosclerosis by evaluating thickness of carotid artery intima media of patients who are normotansif, non smoker type 1 diabetics and do not have any other disease and of people who are completely healthy, do not have any beforehand disease and do not smoke; in addition, to find a correlation of thickness among carotid artery intima media and other parameters. Right carotid artery intima-media thickness of diabetes group was determined as 0,82 mm; left carotid artery intima-media thickness was 0,81 mm and average intima-media thickness was 0,81. Right intima-media thickness of control group was 0,62 mm, left intima-media thickness was 0,61 mm, and average thickness was 0,62mm. Right, left and average diabetes group carotid artery intima-media thicknesses of diabetes group were, significantly higher than control group's. Consequently, carotid artery intima-media thickness is a strong predictive factor for atherosclerosis. In diabetes carotid artery intima-media thickness is seen in earlier ages than non-diabetics. In our opinion, these patients should be watched closely about macrovascular complications that will occur in the future.