Laparoskopik Kolesistektomide Preemptif Uygulanan Lornoksikam ve Parasetamolün Postoperatif Analjezik Etkinliğinin Karşılaştırılması
Comparison of The Analgesic Effects of Preemptive Lornoxicam and Paracetamol After Laparoscopic Cholecystectomy
  1. Tez No: 419830
  2. Yazar: TUĞBA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. TAMER KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Postoperatif ağrının epidemiyolojisi ve patofizyolojisi hakkında bilgilerin artmasıyla, bu yöndeki çalışmalar hız kazanmış ve bir çok analjezi yöntemi geliştirilmiştir. Preemptif analjezi terimi ağrılı uyarandan önce analjezik ilaç veya tekniğin uygulanması ile ağrının azalması ya da engellenmesini ifade eder. Preemptif analjezide en az yan etkili ama en etkili ilaç arayışı halen sürmektedir. Bu araştırmanın amacı; genel anestezi öncesi kullanılan parasetamol ve lornoksikam adlı ilaçların, hemodinamik parametrelere, VAS değerlerine, ilk analjezik gereksinim sürelerine, HKA pompası ile kullanılan toplam tramadol miktarlarına etkisini ve hastaların yöntemden memnuniyetlerini, ilaçların yan etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamız Dr.Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez ameliyathanede laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçirecek ASA I-II fizik durumunda, 20- 65 yaş arası toplam 60 hasta üzerinde yapıldı. HKA pompasının kullanımı ve VAS hakkında hastalara ayrıntılı bilgi verildi. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. İnduksiyondan 30 dk. önce Grup L'e 8mg iv lornoksikam, Grup P'ye 1gr iv paracetamol, grup K'e 2ml iv serum fizyolojik verildi. İnduksiyonda Propofol 1,5mg/kg, vecuronyum 0,1 mg/kg, fentanil 1,5 mcg/kg uygulandı. İdame %50/%50: O2/N2O ve %1-2 sevofloran ile yapıldı. Hastalara iv HKA pompası derlenme odasında takıldı. Derlenme odasında 1mg/kg yükleme dozu sonrası HKA pompası ile tramadol uygulandı. Bolus doz 0.3 mg/kg, kilitli kalma süresi 10 dk ,4 saat limit 200 mg olacak şekilde HKA cihazı ayarlandı. Postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı uyanmada, 1. saatte, 2. saatte, 8.saatte, 12. saatte ve 24.saatlerde VAS, bulantı, kusma, sedasyon, SAB, DAB, KTA, antiemetik kullanımı kaydedildi. Postoperatif 24. saatte tüm hastalara uygulama ile ilgili hasta memnuniyeti değerlendirmesi yapıldı. (1: çok kötü, 2: kötü, 3: orta 4: iyi, 5: çok iyi).VAS skoru 0-10'luk skora göre(0: Hiç ağrı yok, 10 dayanılamayacak kadar çok ağrı) değerlendirildi. Sedasyon takibi Ramsey Sedasyon skalasına göre yapıldı. Çalışmamızdada istatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapıldı. Gruplar arasında yaş, boy, kilo ve cinsiyet gibi demografik özellikler, ameliyat ve operasyon süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Operasyon süresince takip edilen KAH, DAB, SAB, OAB ve SPO2 değerlerinde çeşitli zamanlarda istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlendi ancak bu değişiklikler preemptif uygulanan ilaca bağlanmadı. İlk analjezik kullanım zamanı kontrol grubu hastalarda istatistiksel olarak anlamlı dercede kısa bulundu. VAS değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. VAS değerlerinde postoperatif takip süresince zamanla lineer olarak düşme tespit edildi. Grupların operasyon sonrası tramadol tüketim miktarı kontrol grubunda lornoksikam ve parasetamol grubuna göre bakılan derlenme, 1.saat, 2.saat, 8.saat, 12.saat, 24.saatlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Postoperatif takip süresince hastaların SAB, DAB, OAB, KAH, RSS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık bulunmadı. Bulantı ve kusma, antiemetik ihtiyacı kontrol grubunda yüksek saptandı. Sonuç olarak; laparoskopik kolesistektomi operasyonu sonrası ağrı tedavisinde preemptif iv lornoksikam ve parasetamol uygulanmasının benzer derecede etkin ve güvenilir bir analjezik etki sağladığı, postoperatif tüketilen opioid miktarını ve buna bağlı komplikasyonları azaltabileceği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Comparison of The Analgesic Effects of Preemptive Lornoxicam and Paracetamol After Laparoscopic Cholecystectomy Introduction: Despite increasing knowledge about pain, postoperative pain management is still a challenge. Opioids are widely used drugs in the treatment, but the side effects of the opioids lead to investigations about the novel pain management strategies. This study was aimed to compare the effects of preemptive intravenous lornoxicam and paracetamol on postoperative pain scores, opioid consumption, and patient satisfaction during laparoscopic cholecystectomy recovery. Material Methods: Sixty patients scheduled for laparoscopic cholecystectomy surgery were randomized into three treatment groups that received lornoxicam (8 mg), paracetamol (1000 mg), or normal saline (control) 30 minutes before surgery. Time to the first analgesic requirement, visual analog scale scores, tramadol consumption, side effects, and patient satisfaction were recorded.