Desfluran ve midazolam anestezisi altındaki hastalarda entübasyon öncesi lidokain kullanımının qtc intervali ve qt dispersiyonuna etkileri
The effect of lidocaine on qtc interval and qt dispersion changes due to tracheal intubation during desflurane and midazolame anesthesia
- Tez No: 419831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamızda, midazolam ve desfluran ile anestezi indüksiyonu yapılan hastalarda, entübasyon öncesinde lidokain kullanımı ile elektrokardiyografide meydana gelen QTc intervali değişikliklerini görmeyi amaçladık. Genel anestezi altında elektif kardiyak dışı cerrahi geçirecek, 18 ile 60 yaş aralığında, Amerikan Anesteziyologlar Derneği (ASA)' nın fiziksel durum sınıflaması sistemine göre ASA 1 grubu (cerrahi işlemi gerektirecek durumu dışında yandaş hastalığı olmayan) 82 hasta çalışmaya alındı. Genel anestezi indüksiyonuna intravenöz yolla 0,30-0,35 mg/kg dozunda midazolam ile başlandı. Kirpik refleksi kaybolduktan sonra hastalar, desflurane % 6 ( 1 MAK, Tec 6 Plus Datex Ohmeda desfluran vaporizatörü) ve oksijen % 94 ( taze gaz akımı 8 lt/dk) ile maske yardımıyla solutuldu. Kas gevşemesi için intravenöz yolla 0.15 -0.20 mg/kg dozunda cisatrakuryum besilat uygulandı. Lidokain grubunda (Grup L) indüksiyonda kas gevşetici uygulanmasından sonra intravenöz yolla lidokain 1,5 mg/kg dozunda kullanıldı. Kontrol grubunda (Grup S) ise eşdeğer volümde % 0,9 luk NaCl kulanıldı. Lidokain ya da % 0,9' luk NaCl uygulamasında 2 dakika sonra hastalar endotrakeal yolla entübe edildi. EKG ölçümleri anestezi indüksiyonu öncesinde, indüksiyon sonrasında, entübasyondan hemen sonra ve entübasyondan 10 dakika sonra yapıldı (Cardiofax, Nihon Kohden). EKG kayıtları 10 mm/mV ve 25 mm/sn hızında, 12 derivasyonda da yapıldı. QT intervali ölçümleri her derivasyonda, manuel olarak, bir büyüteç yardımı ile yapıldı. Kalp hızına göre düzeltilmiş QT intervali (QTc) Bazett formülüne göre her derivasyonda hesaplandı ( QTc = QT/√RR2). QT dispersiyonu (QTd = QTmaks-QTmin) ve QTc dispersiyonu (QTcd = QTcmaks-QTcmin) da 12 derivasyonda hesaplandı. Anestezi indüksiyonu ile birlikte QTc intervalinin uzamaya başladığını, bu uzamanın entübasyon sonrasında belirgin şekilde arttığını ve entübasyondan sonraki 10. dakikada da devam ettiğini gözlemledik. Her iki grupta da bu uzamanın olduğunu ve lidokain uygulamasının QTc intervali uzamasını engellemediğini tespit ettik. QT dispersiyonları ise her iki grupta da normal değerlerde bulundu. Hemodinamik veriler incelendiğinde, lidokain kullnılan grupta entübasyon sonrasında sistolik ve diyastolik kan basıncında anlamlı bir yükselme olmadı, ancak lidokain kullanılmayan grupta bu ölçümler indüksiyon öncesine göre artmış bulundu. Kalp hızı her iki grupta da entübasyon sonrasında arttı ve bu artış gruplar arasında farklılık göstermedi. Çalışmamızın sonucunda midazolam ve desfluran ile yapılan anestezi indüksiyonu sonrasında QTc intervalinin uzadığı, bu uzamanın lidokain ile önlenemediği, uzamış QTc intervalinin artmış aritmi sıklığı ile ilişkili olabileceği göz önüne alınarak özellikle doğumsal uzun QT sendromu olan hastalarda QTc intervalini uzatan ilaçların kombinasyonuna dikkat edilmesi ve dikkatli EKG monitorizasyonu yapılması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: Prolongation of the corrected QT (QTc) interval is an important predictor of the risk of malignant ventricular arrhythmias. Volatile inhalational anesthetics and intubation may cause prologation of the QTc interval. Lidocaine may be used for preventing intubation related cardiovascular response. We hypothesized that lidocaine's effect on reducing sympathetic response would prevent the prolongation of QTc interval which occurs after tracheal intubation under desflurane anesthesia. Methods: Eighty-two patients were enrolled in prospective controlled double-blinded study. QTc, QT dispersion (QTd), QTc dispersion (QTcd) measurements were derived at baseline, after reaching steady state of end tidal Desflurane concentration (T1), just after intubation (T2), and 10 minutes after intubation (T3) from 12 lead ECG recordings. Patients in the lidocaine group (Group L, n=41) received 1.5 mg/kg iv. lidocaine and patients in the control group (Group S, n=41) received the same volume of 0.9 % saline solution 2 minutes before intubation. Results: Both Desflurane and intubation caused prolongation of the QTc interval in both groups. There were no significant differences between Group L and Group S ( Baseline: 421 ± 15 ms, T1: 430 ± 17 ms, T2: 451 ± 17 ms, T3: 448 ± 21 ms in Group L, Baseline: 421 ± 15 ms, T1: 431 ± 14 ms, T2: 454 ± 18 ms, T3: 453 ± 17 ms in Group S ). Conclusion: In conclusion, lidocaine did not prevent the prolongation of QTc interval following intubation during Desflurane anesthesia.