Ezetimib monoterapisinin lipoprotein (a) ve diğer lipid parametreleri üzerine etkisi
The effect of ezetimibe monotherapy on lipoprotein-(a) and other lipid parameters
  1. Tez No: 419832
  2. Yazar: BÜLENT BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ezetimib monoterapisinin lipid parametreleri üzerine etkisi birçok çalışmada araştırılmış olmasına rağmen Türk toplumunda bu ilacın etkinliği henüz geniş olarak ele alınmamıştır. Dahası, son zamanlarda gittikçe daha fazla dikkat çeken ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimi için bir risk faktörü olduğu artık yaygın olarak kabul gören lipoprotein- (a) üzerine ezetimibin etkisine sayılı birkaç çalışmada kısaca yer verilmiştir. Biz bu çalışmada, Türk toplumunda 10 mg/gün ezetimib monoterapisinin lipoprotein(a) ve diğer lipid parametreleri üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. 3 aylık ezetimib tedavisi ile total kolesterol, LDL kolesterol ve Lp-(a) düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptanmış olup VLDL, TG ve HDL düzeylerinde görülen değişim istatistiksel anlamlılığa kavuşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of ezetimibe monothrepy on decreasing lipid molecules has been widely studied in the literature so far, but scarce number of clinical studies have evaluated the effect of this pharmacological agent on lipoprotein-(a). In our study, we aimed to evaluate the effect of ezetimibe monotherapy on lipoprotein-(a) and other lipid parameters with clinical aspects. Ezetimibe monotherapy for three months was used for the hyperlipidemic patients admitted to our internal medicine outpatient clinic. Lipoprotein-(a) total cholesterol, low-density lipoprotein, very-low-density lipoprotein, high-density lipoprotein, and triglyceride levels before and after ezetimibe therapy were subjected to biochemical analysis. In addition to descriptive statistics of data, paired-t-test and Pearson Correlation analysis were used. All results were evaluated within 95% confidence interval and considered as statistically siginificant if p values were lower than 0.05. After treatment lipoprotein-(a), total cholesterol, and LDL-cholesterol levels decreased but the changes in very low-density lipoprotein, high-density lipoprotein, and triglyceride levels were not statistically siginificant (p>0.05). In the treatment of hyperlipidemia, ezetimibe can be an adjunct to other antihyperlipidemic drugs or an alternative monotherapy