Synthesis, characterization, micellar and drug release properties of dihydrophilic/amphiphilic poly(N-isopropylacrylamide)-b-poly(vinyl acetate)/poly(vinyl alcohol) diblock copolymers
Dihidrofilik/amfifilik poli(N-izopropilakrilamid)-b-poli(vinilasetat)/poli(vinilalkol) diblok kopolimerlerinin sentezi, karakterizasyonu, misel ve ilaç salınım özellikleri
  1. Tez No: 286337
  2. Yazar: EKMEL HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT NUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, daha önce ksantat değişimi yoluyla makromoleküler tasarım (MADIX) yöntemi ile sentezlenmiş olan poli(vinilasetat)-b-poli(N-izopropilakrilamid) diblok kopolimerleri, kısmen veya tamamen hidrolizlenerek bir dizi yeni ısıya duyarlı poli(vinilasetat)/poli(vinilalkol)-b-poli(N-izopropilakrilamid) amfifilik/dihidrofilik blok kopolimerleri ilk defa elde edilmiştir. Bir sonraki adımda, ürünlerin su içinde misel solüsyon ve ilaç salınım özellikleri incelenmiştir.Ürünler, kısmi ve tam hidrolizi kanıtlamak ve hesaplamak amacıyla 1H NMR ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Dihidrofilik ısıya duyarlı blok kopolimer eldesi için yaklaşık %70'lik hidroliz ve amfifilik ısıya duyarlı blok kopolimer eldesi içi tam hidroliz başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sulu misel solusyonlar, misellerin boyutsal ölçümleri, kararlılık özellikleri ve ısıya duyarlılıkları açısından Dinamik Işık Saçımı Partikül Boyut Analizörü (Nano-PSA) ve Çevresel Taramalı Elektron Mikroskopu (ESEM) analizleriyle her iki yöntemden alınan parallel sonuçlar ışığında incelenmiştir. Blok kopolimerlerin Tg ve düşük kritik solüsyon sıcaklık değerleri (LCST) Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizleri ile incelenmiş ve hidrolizden pek de etkilenmedikleri tespit edilmilştir. Kritik misel konsantrasyonunun (CMC) tayini için Florasans Spektroskopi tekniği kullanılmış ve blok kopolimerlerde sıkça görülen düşük bir değer bulunmuştur. Misellerin ilaç yükleme ve in vitro ilaç salınım özellikleri, Ezetimibe adında bir hidrofob ilaç kullanılarak UV-Görünür Spektroskopi yöntemiyle analiz edilmiş ve blok kopolimer miselleri beklenen yönde yüksek yükleme ve yavaş salınım özelliği göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(vinyl acetate)-b-poly(N-isopropylacrylamide) block copolymers, which were previously synthesized by macromolecular design via interchange of xanthates (MADIX) process, are partially or fully hydrolyzed to yield poly(vinyl acetate)/poly(vinyl alcohol)-b-poly(N-isopropylacrylamide) thermoresponsive amphiphilic/dihydrophilic block copolymers for the first time. In the next stage, the aqueous micellar solution and drug release properties of the polymeric products are studied.The products are characterized by 1H NMR and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) for proving and calculating per cent hydrolysis values for partial and full hydrolysis. About 70% partial hydrolysis for obtaining dihydrophilic thermoresponsive block copolymers and full hydrolysis for obtaining amphiphilic thermoresponsive block copolymers are successfully perfromed. The aqueous micellar solutions are analyzed by Dynamic Light Scattering Particle Size Analyzer (Nano-PSA) and Environmental Scanning Electron Microscope (ESEM) for checking stability of micelles and determining micelle sizes and temperature effect on micelles There is a good agreement between results derived from both analyses. Differential Scanning Calorimetry (DSC) analyses are performed to find Tg of block copolymers, and lower critical solution temperature (LCST) values, which are not necessarily influenced by hydrolysis. A very low CMC value, which is typically exhibited by block copolymers, is found by Fluorescence Spectroscopy. Drug loading capability and in vitro release properties of micelles are analyzed via UV-Visible Spectroscopy with the usage of a hydrophobic drug, Ezetimibe. The experiment exhibits an expected high loading and slow release type behavior of the block copolymer micelles.