Acil serviste travma ile başvuran olgularda kan alkol düzeyi ile travma skorları arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between blood alcohol levels and trauma scores of patients presenting to emergency department with trauma
  1. Tez No: 419837
  2. Yazar: SERHAT AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Travma, genç nüfus için en önemli ölüm nedenlerindendir. Bu çalışmadaki amacımız, acil servise travma nedeniyle başvuran hastalarda gelişteki kan alkol düzeyleri (KAD) ile travma şiddeti, hastaneye yatış ve operasyon gereksinimleri, acil servis ve hastanede yatış süreleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereçler ve yöntem : Çalışmaya travma nedeniyle acil servise başvuran 18 yaş üzeri hastalar alındı. KAD 100 mg/dl altında olan hastalar normal, 100mg/dl üzerinde olanlar hastalar toksik olarak değerlendirildi. Travma puanlaması olarak Abbreviated Injury Severity Score (AIS), Injury Severity Score (ISS) ve Revised Trauma Score (RTS) kullanıldı. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, vital bulguları, acil serviste kalış süreleri, hastanede yatış ve operasyon gereksinimleri ile KAD arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 2755 hastadan 2367 (%85.9) hastada künt yaralanma, 388 (%14.1) hastada penetran yaralanma bulundu. Erkek ve genç hastalar, kadınlar ve yaşlı hastalara göre daha yüksek KAD'ne sahiptiler (p=0.000). Künt travmalarda KAD, penetran travmalarda KAD göre daha yüksek bulundu (p=0.000). Baş (p=0.155), boyun(p=0.453), toraks (p=0.742), batın (p=0.098), pelvis (p=0.230) ve ekstremite (p=0.079) travmalarının şiddeti ve RTS (p=0.127) ile KAD arasında bir ilişki bulunmamıştır. ISS 25'in altında olan minor yaralanmalı hastaların KAD, 25'in üzerinde olan major yaralanmalı hastaların KAD'ne göre daha yüksek bulunmuştur (p=0.000). KAD ile hastaneye yatış oranı (p=0.793), hastanede yatış süresi ve operasyon ihtiyacı arasında bir ilişki saptanamamıştır (p=0.618, p=0.145). KAD yüksek bulunan hastalar acil serviste daha kısa süre kalmıştır (p=0.023). Sonuç: Alkol alımı, travma için önemli bir faktörü iken meydana gelen travmanın şiddeti, hastaneye yatış oranı, hastanede kalış süresi ve operasyon ihtiyacını arttırmadığı, KAD yüksek olan hastaların acil serviste daha kısa süre kaldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Trauma is the leading cause of death in young population. The aim of the current study is to determine the effect of blood alcohol level (BAL) on trauma severity, hospitalization and operation requirement, emergency department (ED) and hospital course. Methods: The study included patients older than 18 years presenting to level-1 trauma center. BAL values less than 100 mg/dl were classified as normal, and those more than 100 mg/dl as intoxicated. Abbreviated Injury Severity Score (AIS), Injury Severity Score (ISS) and Revised Trauma Score (RTS) were used as trauma scores. The relationship between BAL and patients' sex, age, vital signs, ED and hospital course, hospitalization and operation requirement is studied. Results: From a total of 2755 patients, 2367 (%85.9) patients had blunt, 388 (%14.1) patients had penetrating trauma. Young and male patients had higher BAL than female and older patients (p=0.000). BAL in blunt trauma patients were higher than BAL in penetrating trauma patients (p=0.000). No significant relationship was found between head (p=0.155), neck (p=0.453), thorax (p=0.742), abdomen (p=0.098), pelvis (p=0.230) and extremity (p=0.079) trauma severity, RTS (p=0.127) and BAL. BAL in patients with ISS less than 25 had higher BAL than patients with ISS more than 25 (p=0.000). There is no significant relationship between BAL and hospitalization and operation requirement (p=0.793, 0.145), hospital stay time (p=0.618). Patients with high BAL stayed shorter at the ED (p=0.023). Conclusion: Although alcohol intoxication is an important risk factor in trauma, the current study failed to determine a significant relationship between higher BAL values and trauma severity, hospitalization rate, hospitalization and operation requirement. Patients with higher BAL had stayed shorter at ED.