Kronik otitis medialı hastalarda saptanan nazal patolojiler
Nasal pathologies encountered in patients with chronic otitis media
  1. Tez No: 419838
  2. Yazar: KAMRAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik otitis medialı (KOM) hastalarda nazal patolojiler araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2007 ile Temmuz 2007 tarihleri arasında KOM tanısı olan 150 hasta (87 kadın, 63 erkek; ort. yaş 35.6; dağılım 7-78) ile kontrol grubu olan 100 hasta (57 kadın, 43 erkek; ort. yaş 43.9; dağılım 7-85) incelendi. KOM'lu hastalarda ve kontrol grubunda nazal patolojiler incelendi. Verilerin analizi SPSS 11,5 paket programında yapıldı. Bulgular: İncelenen 150 KOM'lu hastanın 73'ünde septum deviasyonu (%48.7) saptandı. 100 hastadan oluşan kontrol grubunda 28 (%28) hastada septum deviasyonu saptandı. Ayrıca KOM'lu hastalarda ve kontrol grubunda alt konka hipertrofisi, paradoks orta konka ve Waters filmleri karşılaştırıldı ama istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Yaptığımız bu çalışmada, KOM'lu hastalarda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı oranlarda septum deviasyonu saptanması, bize KOM etyopatogenezinde bu patolojilerin rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle fizik muayene ile çok kolay tespit edilebilen bu patolojinin tedavisinde gecikilmemesi ve KOM'lu hastalarda eşlik eden septum deviasyonunun ku¬lak operasyonundan önce tedavi edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Nasal pathologies encountered in patients with chronic otitis media were examined in the current study. Material and Methods: One hundred and fifty patients (87 females, 63 males; mean age 35.6 years; range 7-78 years) diagnosed with chronic otitis media between January 2007 and July 2007 and one hundred healthy controls (57 females, 43 males; mean age 43.9 years; range 7-85 years) were examined. The nasal pathologies in the two groups were examined. The data were analyzed using SPSS package program. Results: Nasal septal deviation was encountered in seventy-three (48.7%) patients with chronic otitis media, and in twenty-eight (28%) patients in the control group. The presence of inferior turbinate hypertrophy and paradoxical middle turbinate, and findings in Waters view radiographs of the patients with chronic otitis media and control subjects were also evaluated. There was no significant difference between the two groups in terms of the frequency of nasal pathologies. Conclusion: In our study, the significantly higher prevalence of septal deviation observed in pa¬tients with chronic otitis media compared to control group, suggests that nasal pathologies might play a role in the etiopathogenesis of chronic otitis media. We therefore postulate that treatment of such pathologies should not to be delayed considering that the condition is easy to diagnose on physical examination and accompanying septal deviation in patients with chronic otitis media should be treated before performing an ear surgery