Kronik süpüratif otitis media'lı hastalarının bakteriyolojik ve klinik olarak değerlendirilmesi
Clinic and bacteriologic analyses of patients with chronic otitis media
- Tez No: 578104
- Danışmanlar: PROF. NEZAHAT AKPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Mikrobiyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kronik otitis medianın mikrobiyolojisini analiz etmek ve ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında alınan kültür sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2016-2018 yılları arasında Dicle Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dallarında gerçekleştirilmiştir. Kültür sürüntüleri ameliyat öncesi, poliklinik şartlarında dış kulak yolu aracılığıyla elde edildi. Orta kulak sürüntüsü ve mastoid granülasyon dokusu ameliyat sırasında toplanıldı. Her iki grupta demografik bilgiler, mikrobiyoloji ve antibiyotik duyarlılıkları karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya kronik otitis medialı 278 hasta dahil edildi. İkiyüz yetmiş sekiz hastanın 86'sında bakteri üremedi. Her iki grupta P.aeruginosa(n=44), S.aureus(n=27), Proteus(n=16) ve E.coli(n=10) en yaygın üreyen bakterilerdi. En yaygın saptanan gruplar gram (+) bakteri (n=92), non-fermenter bakteri (n=55), Enterobactericeae (n=42), anaerob bacteria (n=3) idi. Poliklinik grubunda gram(+) koklar daha yüksek iken, ameliyat grubunda Enterobactericeae bakterileri daha yüksek oranda idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze microbiology of chronic otitis media, and to compare preoperative and intraoperative bacterial cultures of chronic otitis media. Material and Method: This study was conducted between 2016-2018 in Microbiology and Otorhinolaryngology Department. Swab cultures were obtained through the external ear canal preoperatively in polyclinic conditions. Middle ear swabs and mastoid granulation tissue were collected intraoperatively, respectively. Demographic data, microbiology and antibiotic susceptibility were compared in both group. Results: Two hundred seventy eight patients with chronic otitis media enrolled in the study. Out of the 278 cases, 86 no bacteria were detected. P.aeruginosa(n=44), S.aureus(n=27), Proteus(n=16) and E.coli(n=10) were most common grown bacteria in both groups. Most common identified groups gram(+) bacteria (n=92), non-fermenter bacteria (55), Enterobactericeae (n=42), anaerob bacteria (n=3) and fungi (n=17), respectively.