Titanyumun kıymetsiz ve yarı kıymetli dişhekimliği alaşımları ile elektrokimyasal etkileşimi üzerine araştırmalar
Investigations on electrochemical interaction of titanium with base and semiprecious dental alloys
- Tez No: 419850
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmanın amacı, titanyum implant materyalinin, prostodontik üst yapının metal iskeleti için sık tercih edilen kıymetli ve kıymetsiz metal-porselen alaşımları ile elektrokimyasal etkileşimlerini araştırmak ve oluşan reaksiyonun türünü saptamak idi. Ayrıca reaksiyonların metaller üzerinde oluşturduğu etkiler de, alaşım türlerindeki farklılıklara bağlı olarak birbirleri ile karşılaştırıldı Çalışma, İ.T.ü. Kimya ve Metalürji Mühendisliği Fakültesi, Malzeme Anabilim Dalı, Korozyon Ünitesi' nde yürütüldü. Araştırmada üç ayrı grup metal alaşımını temsil eden, üç ayrı alaşım türü olan Wiron 99, Wirobond C, BegoPal yüzeyleri oksit1enerek, ve implant materyalini temsil eden döküm saf titanyum da cilalanarak kullanıldı. Araştırmamızın sonucuna göre, çiftleri oluşturan metaller ağız içinde aynı anda kullanıldığı taktirde, galvanik bir korozyon hareketi oluşmayacaktır. Galvanik eşleşme deneylerinin sonuçlarına göre, hiçbir grupda korozyon oluşturacak akım yoğunluğu saptanmadı. Ancak Titanyum- BegoPal eşleşmesinde ortaya çıkan akım yoğunluğunun, tüm gruplar içinde en düşük bulundu. Ayrıca oksit tabakasının korozyon davranışları üzerinde etkili olduğu saptandı. Wirobond C , aralık korozyonu açısından Wiron 99, BegoPal ve döküm saf titanyuma göre en dirençsiz bulundu. Wiron 99 metal alaşımının aralık şartlarına göre davranışlarını kesin olarak saptayabilmek için, örnek sayısı ve deney süresi uzatılmalıdır. Ağız içinde aralık korozyonu oluşturmaya eğilimli şartlar bulunduğunda, aralık şartlarına en dirençli metal ve alaşımın, araştırılan materyaller kapsamında, Titanyum ve BegoPal olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, was to evaluate the electrochemical interactions between the commonly used semi-precious and base dental alloys with oxidized surfaces and polished as-cast pure titanium . The effects of the reactions on the metals, related with the alloy compositions were also compared. The research was carried out at İstanbul Technical University, Chemical and Metallurgical Engineering Faculty , corrosion laboratories. in the research, three different types of dental alloy Wiron 99, Wirobond C, BegoPal, representing the three different groups of alloy, and as-cast pure titanium representing the implant material were used. The results of the experiments of galvanic couplings, showed no significant current densities, which would create galvanic corrosion. On the other hand, in Titanyum- BegoPal coupling, the current densities were the lowest of all the groups. Oxide layer effects the corrosion behavior of Wiron 99, Wirobond C alloys. Wirobond C was found much more prone to crevice corrosion than Wiron 99, BegoPal and as-cast pure titanium. BegoPal and as-ca st pure titanium were found as the most resistant materials to crevice conditions, among the materials tested .