Kateşin ve gallik asitin sıçan karaciğer yağlanmasına etkisi
Effect of catechin and gallic acid on rat liver steatosis
  1. Tez No: 419883
  2. Yazar: TUĞBA ÇELİK SAMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Erkek sıçanlarda yüksek yağ içerikli diyet uygulamasını takiben oluşan karaciğer yağlanmasında, farklı dozda kateşin ve gallik asitin yağlı karaciğer dokusuna etkisi araştırıldı. Bu amaçla 160 +/- 30gr ağırlığında 80 adet Wistar albino türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar, 1. grup (K), 2. grup (KY), 3. grup (KY + Kat 10), 4. grup (KY + Kat 50), 5. grup (KY + Kat 100), 6. grup (KY + Gal 10), 7. grup (KY + Gal 50), 8. grup (KY + Gal 100), 9. grup (K-10 hafta) ve 10. grup (KY- 10 hafta) olmak üzere gruplara ayrıldı. Yağlanmayı tespit etmek amacıyla 1. ve 9. grup 10 hafta boyunca standart sıçan yemiyle, diğer gruplar 10 hafta boyunca yüksek yağ içerikli diyetle beslendi. 10 haftanın sonunda 9. ve 10. gruplardan elde edilen karaciğer dokuları ve kan örneklerinde yapısal ve biyokimyasal incelemeler yapıldı. 1. grup standart sıçan yemiyle, 2. grup yüksek yağ içerikli diyetle 6 hafta daha beslendi. Diğer gruplara yukarıda belirtilen şekilde 10, 50 ve 100 mg/kg/gün kateşin ve gallik asit 6 haftalık süreçte gavaj yoluyla verildi. 16 haftalık deney süresi sonunda sıçanlardan kesilerek karaciğer dokuları ve kalpten kan örnekleri alındı. 10 haftalık gruplardan 10. grupta iNOS enzim aktivitesi, TG içeriği, ALT, AST, MDA enzim aktiviteleri artarken, SOD ve CAT aktivitesi azaldı. GSH değerlerinde iki grup arasında fark gözlenmedi. 16 haftalık 2. grupta da iNOS enzim aktivitesi, TG içeriği, ALT, AST ve MDA değerleri artarken SOD aktivitesi azaldı. CAT ve GSH aktivitelerinde ise gruplar arasında fark gözlenmedi. iNOS enzim aktiviteleri ve TG içeriği KY + Gal 50 ve KY + Gal 100 gruplarında azaldı. AST değerleri KY + Gal 50 grubunda düşüş gösterdi. MDA değerleri de KY + Kat 100 ve KY + Gal 100 gruplarında oldukça azaldı. Histolojik olarak 10 haftada 10 grupta 3. derecede yağlanma gözlendi. 16 haftalık 2. grupta 3. derecede yağlanmaya ek olarak balonlaşmalar, granüler ve vakuoler dejenerasyonlar, sinüzoidal dilatasyonlar, mononükleer hücre infitrasyonları görüldü. KY + Gal 100 grubunun yapısal olarak normale en yakın, KY + Gal 50 grubunun AST enzim aktivitesini düzenleyici, KY + Kat 100 ve Ky + Gal 100 gruplarının lipid peroksidasyonunu azaltıcı etkiye sahip olduğu görüldü. KY + Gal 100 grubunun hem yapısal hem de biyokimyasal düzeyde hasarı azalttığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The effect of different doses of catechins and gallic acid to fatty liver tissue was investigated in fatty liver of male rats formed after high-fat diet administration. For this purpose, 160 +/- g of weight 80 Wistar albino male rats were used. Rats were divided into groups as: Group 1 (K), Group 2 (KY), Group 3 (KY + Kat 10), Group 4 (KY + Kat 50), Group 5 (KY + Kat 100), Group 6 (KY + Gal 10), Group 7 (KY + Gal 50), Group 8 (KY + Gal 100), Group 9 (K-10 weeks) and Group 10 (KY- 10 weeks). In order to determine the steatosis, group 1 and 9 were fed with standard rat chow for 10 weeks. And the other groups were fed with high-fat diet for 10 weeks. After 10 weeks, liver tissues and blood samples of Group 9 and Group 10 were investigated as structurally and biochemically. Group 1 was fed with standard rat chow for additional 6 weeks and Group 2 was fed with high-fat diet for additional 6 weeks. Catechins and gallic acid were given by gavage for 6 weeks to other groups as mentioned above 10, 50 and 100 mg / kg / day. At the end of 16-week experimental period, liver tissues and the blood samples from heart were taken from the rats. The iNOS enzyme activity, TG content, ALT, AST, MDA enzyme activities were increased and SOD and CAT enzyme activities were decreased in Group 10 from 10 weekly groups. GSH levels were not different between the two groups. The iNOS enzyme activity, TG content, ALT, AST, and MDA levels were increased and SOD activity was reduced in Group 2(16w). CAT and GSH activities were not different between groups. iNOS enzyme activities and TG content were decreased in KY + Gal 50 ve KY + Gal 100 groups. AST levels decreased KY + Gal 50 group. MDA levels quite decreased in the KY +Kat 100 and KY + Gal 100 groups. Histologically, 3 degree of steatosis was observed in 10 groups (10w). 3 degree of steatosis was observed. in addition to balloning, granular and vacuolar degeneration , sinusoidal dilation , mononuclear cell infiltration in 2.group(16w). KY + Gal 100 is closest structurally normal group, KY + gal 50 is the regulatory group Ast enzyme activity,KY + .kat 100 and KY + Gal 100 groups were found to have the effect of reducing the lipid peroxidation. We could say, KY + Gal 100 group that reduce liver damage in structural and biochmical level.