Mezenşimal kök hücrenin implantasyon üzerine etkisi
The effect of mesenchymal stem cell on implantation
- Tez No: 419887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE TÜLÜN BOYLU, YRD. DOÇ. DR. MEHTAP KILIÇ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Embriyonun uterusa tutunması ile birlikte endometriyum da bir dizi morfolojik ve yapısal değişiklikler meydana gelir. Ekstraselüler matriksin (ESM) düzenlenmesinde görev alan ve enzimlerden oluşan Matriks metalloproteinaz (MMP) enzim sisteminin gebelikte implantasyon üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada ekstraselüler matriks proteinlerinden biri olan fibronektin, matriks metalloproteinaz enzim sistemine üye olan MMP- 2 ve MMP- 9'un sıçanlarda implantasyon bölgesi üzerine Mezenşimal kök hücre (MKH) uygulanması ile meydana gelen değişikliği immünohistokimyasal yöntemle göstermeyi amaçladık. Çalışmamızda gebeliğin 10. gününde 16 erişkin“Wistar Albino”dişi rat deney ve kontrol olmak üzere 2 farklı gruba ayrılarak, sıçan kemik iliğinden elde ederek çoğaltığımız MKH'ler 8 sıçana verildi ve kontrol grubunda olan 8 sıçana ise Phosphate Buffered Saline (PBS) verildi. Aynı uygulama gebeliğin 21.gününde de yapıldı. Çalışmaya dahil edilen grupların implantasyon bölgeleri ve plasentaları çıkarıldı ve bu örneklerde Fibronektin, MMP- 9 ve MMP- 2 immunohistokimyasal yöntemle gösterildi. Gebeliğin 10. gününde uterustaki endometriyal stromal hücrelerin farklılaşması ile oluşan desidual yapıda fibronektinin deney ve kontrol grubunun her ikisinde de benzer bölgelerde reaktivite gösterdiği, aralarında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. MMP -2 düzeyi MKH verilen grupta trofoblastik dev hücrelerin etrafında immunreaktivisenin düştüğü, desidua hücrelerinde, bez epiteli ve damar duvarında ki immünreaktivitenin benzer yoğunlukta olduğu gözlendi. MMP -9 düzeyinin ise desidua hücrelerinde reaktivitesinin kontrol grubuna göre daha yoğun olduğu tespit edildi. Gebeliğin 21. gününde plasentanın olgun yapıda olduğu ve artan trofoblast proliferasyonu ile birlikte Fibronektin, MMP- 2 ve MMP- 9 aktivitesinin 10. güne göre fazla değişmediği gözlendi. Sonuç olarak, 10. günde MKH verilmesi ile MMP- 9 aktivitesinin biraz daha arttığı, gün ilerledikçe plasentanın olgun yapıya ulaştığı, deney ve kontrol grupları arasında MMP- 2, MMP- 9 ve Fibronektinin immünreaktivitesinde anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the implantation of embryo in uterus, a series of morphological and structural changes occurs in endometrium. Matrix Metalloproteinases (MMP) enzymes are responsible for the rearrangement of extracellular matrix which are known to be effective on the implantation. In this study we aimed to show the effect of mesenchymal stem cell application on implantation site through the members of metalloproteinase enzyme family members MMP- 2, MMP- 9 and an extracellular matrix protein fibronectin in rats. For this purpose 16 adult female“Wistar Albino”rats are divided in two groups in the 10th day of pregnancy, during the study experiment group animals received bone marrow derived stem cells intravenously while control animals received only Phosphate Buffered Saline (PBS) as blind. Same procedure is repeated in the 21. day of the pregnancy. Implantation sites and placenta samples are harvested and fibronectin, MMP- 9 and MMP- 2 levels are detected by immunohistochemisty. On the 10th day of the pregnancy in the decidual structure which is formed by the differentiation of the endometrial stroma cells, fibronectin is found to be activated in both groups in the similar localizations without any significant difference. In the experiment group immunoreactivity of trofoblastic giant cells are decreased while immunoreactivity of decidua cells, secretion epithelial tissues and vein walls are appeared to be similar. MMP- 9 reactivity in decidua cells found to be higher in experiment group compared to the control. On the 21th day of pregnancy placenta appeared to be mature and apart from the increased trofoblast proliferation fibronectin, MMP- 2 and MMP- 9 levels did not differ from the 10th day. As a result it is shown that mesenchymal stem cells application on the 10th day of pregnancy increases MMP- 9 activity slightly, placental development appeared to be normal while difference in MMP- 9, MMP- 2 and fibronectin immunoreactivity are not significant in both groups.