Subklinik mastitisli sığırlardan staphylococcus aureus, streptococcus uberis ve streptococcus dysgalactiae etkenlerinin izolasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation and determination of antibiotic susceptibilities of staphylococcus aureus, streptococcus uberis and streptococcus dysgalactiae agents from cattle with subclinical mastitis
- Tez No: 419917
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, subklinik mastitisli sütlerden S. aureus, S. uberis ve S. dysgalactiae türlerinin izolasyonu mastitis etiyolojisindeki rollerini klasik kültür yöntemi ile belirlemek, ayrıca izole edilen suşlarının antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın ili ve çevresindeki süt sığırcılığı işletmelerinde bulunan hayvanlardan Kaliforniya Mastitis Test ile subklinik mastitis problemi gösterdiği belirlenen hayvanlara ait sütler steril koşullarda alınan, toplam 100 adet süt örneği biyokimyasal yöntemlerle S. aureus, S. uberis ve S. dysgalactiae yönünden incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda S. aureus türlerinin izolasyon yüzdesi % 28 ve S. uberis ve S. dysgalactiae türlerinin izolasyon yüzdesi ise sırasıyla % 21 ve % 8 oranında gerçekleşmiştir. Süt örneklerinin % 43'ünde bakteriyel üreme görülmemiştir. Çalışmamızda izole edilen suşların antibiyotik duyarlılıkları incelendiğinde bakteriyel izolatlarının Amoksisilin- Klavulanik asit'e duyarlılık oranı % 65, Ampisilin ve Sefuroksim'e duyarlılık oranı % 60, Trimetoprim-Sulfometoksazol'e duyarlılık oranı % 100, Florfenikol'e duyarlılık oranı % 100 olarak belirlenmiştir. İzole edilen bakteriyel suşlar Penisilin'e ve Neomisin'e 100 dirençli, Oksitetrasiklin'e % 85 dirençli, Enrofloksasin'e ve Danofloksasin'e ise % 70 oranında dirençli saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, isolation of S. aureus, S. uberis and S. dysgalactiae from subclinically mastitic milk samples by classical culture methods and determination of their roles in epidemiology of mastitis was aimed. A total of 100 milk samples which were taken from animals that were determied to have subclinical mastitis problem by California Mastitis Test, found in dairy cattle farms of Aydın province region were detected in the point of S. aureus, S. uberis and S. dysgalactiae by biochemical methods. As a result, the isolation percentage of S. aureus was found as 28 %, the isolation percentage of S. uberis and S. dysgalactiae were found to be as 21 % and 8 % respectively. There was not detected any bacterial growth from the milk samples in the ratio of 43 %. The antibiotic susceptibilities of the isolates are 65 % to Amoxycillin-Clavulanic acid, 60 % to Ampicillin and Cefuroxim, and 100 % to Trimethoprime-Sulphomethosazole and Florfenicol. The isolated bacterial strains were resistant to Penicillin and Neomicin in the ratio of 100 %, resistant to Oxytetracycline in the ratio of 85 %, resistant to Enrofloxacin and Danofloxacin in the ratio of 70 %.