Subklinik mastitisli sığırlardan major patojenlerin izolasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of major pathogens from cattle with subclinical mastitis and determination of antibiotic susceptibilities
  1. Tez No: 512281
  2. Yazar: FATMA ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR PARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sığır mastitislerine sebep olan bakteriyel etkenler orijin ve bulaşma yolları yönünden iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi olan başlıca bulaşıcı etkenler, S. aureus ve Streptococcus sp. ve E. coli gibi türleri kapsamaktadır. Bu etkenler çok yaygın olarak görülerek, özellikle eller ve süt sağma üniteleri ile yayılmaktadır. Araştırmamızda, süt üretimi için oldukça önem taşıyan subklinik mastitis olgularındaki sık rastlanan S. aureus, Streptococcus sp. ve E. coli etkenlerinin izolasyonu antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız için Aydın ilinde bulunan ve subklinik mastitis problemi gösteren 138 adet hayvandan aseptik ve tekniğine uygun olarak süt numunesi alınmıştır. Araştırmamızda ise İncelenen 552 süt örneğinden 102 (% 18.5) adet S. aureus, 21 (%3.8) adet Streptococcus sp., ve 15 (% 2.7) adet E. coli izolasyonu gerçekleştirilmiştir. Genotipik identifikasyonda spesifik primerlerle gerçekleştirilen PCR sonrasında tüm izolatlar moleküler olarak S. aureus, Streptococcus sp. ve E. coli açısından doğrulanmıştır. Elde edilen S. aureus, Streptococcus sp. ve E. coli izolatları amoksisilin-klavulanik asit, oksitetrasiklin, sefoperazon ve sefaleksin-kanamisin antibiyotiklerine duyarlı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial factors causing bovine mastitis are divided into two groups according to origin and transmission routes. The first major contagious agents are S. aureus, Streptococcus sp. and E. coli. These factors are spread widely, especially with handling and milking units. The aim of the study was to determine the isolation and antibiotic susceptibility of S. aureus, Streptococcus sp. and E. coli, which are very important for milk production and frequent agents of subclinical mastitis. In our study, 138 samples of dairy cows from Aydin province with subclinical mastitis problem were taken aseptically. In coclusion, 102 (18.5%) S. aureus, 21 (3.8%) Streptococcus sp., and 15 (2.7%) E. coli were isolated from the 552 milk samples examined. After PCR with specific primers in genotypic identification, all isolates were confirmed with regard to bacterial identification. S. aureus, Streptococcus sp. and E. coli isolates were susceptible to antibiotics of amoxicillin-clavulanic acid, oxytetracycline, cefoperazone and cephalexin-kanamycin.