Genç (≤40 yaş) akut koroner sendromlu kadın ve erkek hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin dağılımı
The distribution of cardiovascular risk factors at young (≤40 years) male and female patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 419926
  2. Yazar: NURGÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada amacımız AKS kliniği ile başvuran genç (≤40 yaş) hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin sıklığının tespiti ve bu risk faktörlerinin kadın ve erkeklerdeki dağılımının karşılaştırılmasıdır. Aralık 2014 ile Aralık 2015 tarihleri arasında akut koroner sendrom tanısı ile koroner yoğun bakıma kabul edilen kırk yaş ve altındaki ardışık 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Kardiyovasküler hastalık gelişiminde etkili geleneksel ve yeni risk faktörlerini (Yaş, cinsiyet, medeni durum, diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalığı aile öyküsü, sigara kullanımı, madde bağımlılığı, kronik hastalık, vaskülit, otoimmun hastalık varlığı) içeren bir form dolduruldu. Bütün hastaların başvuru EKG leri incelendi, CKMB ve Troponinin pik değerleri ile total kolesterol, LDL, HDL, TG, tam kan sayımı, BUN, kreatinin, AST, ALT değerleri kaydedildi. Hastaların koroner anjiografi raporları incelenerek suçlu damar ve tutulan damar sayısı kaydedildi. Bütün hastaların EKO raporları incelendi; EF değeri, ASD-VSD, intrakardiyak trombüs ve kapak patolojisi olup olmadığı kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 34.7±4.3 idi. %84.7'si erkek, %15.3'ü kadın idi. Bel çevresi kadınlarda 89.4±17.6 mm, erkeklerde 99.2±8.7 mm, VKİ kadınlarda 27.5±6.3 kg/m2, erkeklerde ise 26.6±3.1 kg/m2 idi.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to determine the prevalence of cardiovascular risk factors in younger patients admitted with ACS clinic (≤40 years) and to compare the distribution of risk factors in men and women. between December 2014 and December 2015; 59 consecutive patients under forty years old who were admitted to the coronary care unit with acute coronary syndrome and were included in the study below. A form was filled out for each pation which contains traditional and new risk factors which is effective on cardiovascular disease development (age, sex, marital status, diabetes, hypertension, dyslipidemia, coronary artery disease, family history, smoking, substance abuse, chronic disease, vasculitis, autoimmune diseases asset). All admissed taken ECGs of pationts were analyzed, CK-MB and troponin peak values ,total cholesterol, LDL, HDL, TG, complete blood count, BUN, creatinine, AST, ALT values were recorded. By analysing coronary angiography report of the patient's ,clogged vessels and the number of vessels were recorded. ECO reports of all pations were analysed; EF, the ASD-VSD whether intracardiac thrombus and valve pathologies existance were recorded. The mean age of participians was 34.7 ± 4.3 . The 84.7% were male and 15.3% were female. Waist circumference average was 89.4 ± 17.6 mm in women, 99.2 ± 8.7 mm in men; and average BMI was 27.5 ± 6.3 kg / m² in men and 26.6 ± 3.1 kg / m².