Polikistik over sendromlu hastalarda gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A) seviyesi ile kardiyovasküler hastalık riskinin belirlenmesi
Cardiovascular disease risk prediction in patient with polycystic ovary syndrome with use of pregnancy associated protein-a (papp-a) levels
- Tez No: 388584
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS); üreme çağındaki kadınlarda sık görülen multifaktoriyel ve sistemik bir sendromdur ve bu hastaların kardiyovasküler hastalık açısından yüksek risk altında oldukları düşünülmektedir. Insulin benzeri büyüme faktörü (IGF) aksının bir elemanı olan PAPP-A ateroskleroz, akut koroner sendrom, veya diyabet gibi kardiak hastalıklarda, rol oynayan bir biyomarkerdır. Bu çalışmada PKOS'lu hastalarda serum PAPP-A düzeyi ile kardiovasküler hastalık riskinin öngörüsünü incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamız, PKOS tanısı konulmuş, 18-45 yaş arası 64 hasta (PKOS) ve 66 sağlıklı kontrol grubu, toplam 130 hasta üzerinden prospektif olarak yürütüldü. PKOS tanılı 64 hasta ve vücut kitle indeksi uyumlu 66 hastadan oluşan kontrol grubu vücut kitle indeksine göre 2 şer gruba ayrıldı. (VKİ
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is multifactorial and systemic disease and very common in reproductive age women. Patients with PCOShave high risk for metabolic syndrome and cardiovascular disease. PAPP-A, a member of IGF axis, plays a role in atherosclerosis, acute coronary syndrome and other cardiac disease like diabetes mellitus. The aim of this study is to evaluate serum concentrations of PAPP-A in relationship with cardiovascular disease risk prediction in patients with PCOS. This study is was consisted 64 patients with PCOS and 66 patient in control group, totally 130 patient between 18-45 aged. Study was designed prospectively. 64 patients with PCOS and 66 body mass index matched controls were divided into two groups, based on BMI: BMI