Myelodisplastik sendrom tanılı hastaların retrospektif analizi ve prognostik skorlama sistemlerinin değerlendirilmesi
Retrospecti̇ve analysi̇s of pati̇ents wi̇th myelodysplasti̇c syndrome and revi̇ew of prognosti̇c scori̇ng systems
- Tez No: 419928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KELKİTLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Myelodisplastik sendrom, prognozu geniş bir yelpazede olan bir hastalıktır. Hastalık, asemptomatik kalabileceği gibi, lösemiye de ilerleyebilir. Bu nedenle MDS konusunda bilgiler arttıkça, hastalığın prognozunu öngörebilecek skorlama sistemlerine ihtiyaç duyulmuştur ve World Health Organization classification-based Prognostic Scoring System (WPSS), International Prognostic Scoring System (IPSS) ve Revised-International Prognostic Scoring System adlı skorlama sistemleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada, MDS hastalarının retrospektif analizi ve prognostik skorlama sistemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Myelodysplastic syndrome, is a disease with a wide range of prognosis. While the disease can remain asymptomatic, it can also progress to leukemia. Thus, as information about MDS increased, scoring systems that can predict disease prognosis were required and World Health Organization classification-based Prognostic Scoring System (WPSS), International Prognostic Scoring System (IPSS) ve Revised-International Prognostic Scoring Systems were formed. The purpose of this study was to analyze MDS patients retrospectively and to asses prognostic scoring systems.