Yeni̇ bi̇r i̇nflamasyon markeri olan vi̇sfati̇ni̇n ülserati̇f koli̇tle olan i̇li̇şki̇si̇ ve hastalık akti̇vasyonundaki̇ yeri̇
The relationship between the levels of visfatin, a new inflammation marker, and ulceratif colitis and the role of disease activation
- Tez No: 419941
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Bu çalışmada yeni bir adipositokin olan visfatinin ülseratif kolitteki hastalık aktivitesiyle ilişkisini değerlendirdik. Yöntem: Çalışmaya 2010-2013 yılları arasında tek bir merkeze aktivasyonla başvuran ve tedavi sonrası remisyona giren 35 adet ülseratif kolit hastası ve 32 adet sağlıklı gönüllü kabül edilmiştir. Bulgular: Aktivasyon grubundaki CRP, sedimentasyon seviyeleri remisyon ve sağlıklı gönüllü grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). Visfatin açısından gruplar arası karşılaştırmada ise; aktivasyon ile remisyon, aktivasyon ile kontrol ve remisyon ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmada ülseratif kolit hasta grubunun aktivasyon, tedavi sonrası remisyon ve sağlıklı gönüllülerde visfatin seviyeleri arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: We investigated the relation ship between the visfatin and the ulcerative colitis. Methods: In the present study, we analyzed 35 patients with ulcerative colitis in an activation period and post-treatment remission period and 32 healty volunteers in a single academic medical center between 2010 to 2013. Results: C-reactive protein (CRP) and sedimentation rate were higher in active ulcerative colitis group than the patients with remission and control group (p0.05).Thirty five subjects with ulcerative colitis during activation and post-treatment remission period. Thirty two controls were enrolled for the study group. There were not a significant difference between the groups of active ulcerative colitis, remission and also control group for visfatin levels (p>0,05). Conclusion: We did not find any relationship between visfatin levels with active ulcerative colitis, patients with remission and healthy control group.