Stres hiperglisemisi saptanan hastalarda tiaminpirofosfat düzeyinin mortalite ve morbidite üzerıne olan etkisi
The effect of thiaminepyrophosphate levels on mortality and morbidity in patients with stress hyperglycemia
- Tez No: 419943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAKNUR AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çocuk yoğun bakımda kritik hastalık hiperglisemisinde etiyolojik ve tedavi edilebilir faktörlerden biri olan tiaminpirofosfat eksikliğini saptamak ve morbidite-mortalite üzerine olan etkisini değerlendirmek. Hastalar ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fevzi Mercan-Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesine başvuran 200 (126 kritik hasta, 74 sağlıklı kontrol) çocuk çalışmaya alındı. Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen olguların yatışta yaş, cinsiyet, tanı, malnutrisyon varlığı; PRISM, PELOD skorları; takipte mekanik ventilasyon ve yatış süresi değerlendirildi. Başvuru anında kan glukoz, tiaminpirofosfat, kortizol, insülin, c-peptid, HbA1c düzeyi, vWF antijen düzeyi, kan gazında serum laktat örnekleri alınarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the thiaminepyrophosphate deficiency and effects on morbidity-mortality as a treatable factor of critical illness hyperglycemia in pediatric intensive care. Patients and Methods: Two hundred children (126 critically ill patients, 74 healthy controls) were included in the study who admitted to Erciyes University Faculty of Medicine, Fevzi Mercan-Mustafa Eraslan Children's Hospital. At pediatric intensive care admission age, gender, diagnosis, malnutiriton, PRISM and PELOD scores; on follow mechanical ventilation and length of hospital stay durations recorded. Admission blood glucose, thiaminepyrophosphate, cortisol, insulin, c-peptide, HbA1c, vWF antigen, serum lactate in the blood gas sampling have been analyzed. Results: The patients grouped based on blood glucose levels, the group whose glucose level in blood is more than 150 mg/dl; PRISM and PELOD scores were high, mechanical ventilation and length of stay in intensive care were longer, thiaminepyrophosphate levels were lower (p150 mg/dl and thiamine pyrophosphate