Açık kalp ameliyatı yapılan erişkin hastalarda kristalloid veya kolloid içerikli prime solüsyonu kullanımının renal etkilerinin araştırılması
A research on renal effects of kristalloid or colloid prime solutions in adult patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 419966
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZCAN SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİR CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AÇIK KALP AMELİYATI YAPILAN ERİŞKİN HASTALARDA KRİSTALLOİD VEYA KOLLOİD İÇERİKLİ PRİME SOLÜSYONU KULLANIMININ RENAL ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Açık kalp cerrahisi mikrosirkülatuar ve hemodinamik değişimlerin yaşandığı bir cerrahidir. Kardiyopulmoner bypass kullanılarak yapılan cerrahiler sonrası hipovolemi ve buna bağlı perfüzyon defisitlerinde organ yetmezlikleri sıktır. Renal yetmezlik en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Kolloidler, hipovoleminin düzeltilmesinde etkili olmasına rağmen renal fonksiyonlar üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi yapılan erişkin hastalarda prime solüsyonu olarak kullanılan kristalloid solüsyonlara alternatif olarak kolloid solüsyon kullanımının renal fonksiyonlara etkisi araştırılmıştır. Retrospektif olarak yapılan çalışmaya koroner arter bypass greft ameliyatı yapılan 80 hasta dahil edilmiştir. Hastalar kullanılan prime solüsyonuna göre iki gruba ayrılarak, grup I (n=40), 1000 ml dengeli elektrolit solüsyonu ve 500 ml %6 hidroksietil nişasta (HES) solüsyonu, grup II (n=40), 1500 ml dengeli elektrolit solüsyonu kullanılan hastalardan oluşturulmuştur. Hastaların preoperatif, perioperatif ve postoperatif 24. , 48. ve 72. saatlerdeki verileri kaydedilmiştir. Çalışma ve kontrol gruplarının veri analizinde ''Mann-Whitney U Test'' kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi ''p
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON RENAL EFFECTS OF KRISTALLOID OR COLLOID PRIME SOLUTIONS IN ADULT PATIENTS UNDERGOING OPEN HEART SURGERY Open heart surgery is a surgical procedure having microcirculatory and hemodynamic alterations. Hypovolemia and organ failure due to hypovolemia related perfusion deficits are common after surgeries with Cardiopulmonary Bypass. Renal failure is one of the most common seen complication. Despite colloids are effective on correction of hypovolemia, the effects on renal functions are still controversial. In this research, it has been studied the renal effects of colloid solutions alternative to kristalloid solutions as prime solutions in adult patients undergoing open heart surgery. 80 patients undergoing coronary artery bypass graft surgery included this study retrospectively. Patients are divided into 2 groups according to prime solutions used as group I (n=40) 1000 mL balanced electrolyte solution and 500 mL %6 hydroxyethyle starch solutions, group II (n=40) 1500 mL balanced electrolyte solution. Patient data recorded preoperative, perioperative and postoperative 24-48-72. hours. In comparison of study and control groups, Mann Whitney U test has used and the statistical significance determined as "p