Farklı branşlardaki sporcuların egzersiz bağımlılık ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin incelenmesi
Evaluating the level of exercise dependence and psychological resilience of athletes from different branches
- Tez No: 419979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada farklı branşlardaki sporcuların egzersiz bağımlılık düzeyleri ve psikolojik sağlamlıkları cinsiyet, spor branşları, bireysel ve takım sporu türlerine göre incelenmiştir. Muğla, ve çevre illerinde en az 5 yıldır bir spor dalıyla uğraşan yaş ortalaması 22.72 ±3,024 olan 313'ü kadın, 464'ü erkek olmak üzere toplam 777 lisanslı sporcu araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla; katılımcıların demografik özelliklerini belirlendiği anket formu, Hausenblas H.A. ve Downs D.S. (2002) tarafından geliştirilen ve Yeltepe H.ve İkizler H.C. (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21 ve psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek amacıyla Block ve Kremen (1996) tarafından geliştirilen, Karaırmak (2007) tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılan Ego Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiklere ait aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS), frekans (N) ve yüzde (%), kullanılmıştır. Bağımsız grup karşılaştırmaları Eş Örneklem (Paired) T testi ile yapılmıştır. İkiden fazla ve ilişkisiz grupların karşılaştırılmasında, NPar Tests Kruskal-Wallis Testi (bağımsız örneklem medyan testi) kullanılmıştır. Bireysel ve Takım sporları değişkeni ile ölçekler arasında ki ilişkinin tespiti için regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde anlam düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, exercise dependence level and psychological resilience of the athletes in different sport branches were examined in terms of gender, sport branches and sports participation types as individual or team sports. For these purposes; 313 female and 464 male athletes who are interested in single sport branch at least 5 years in Muğla and neighbor cities. The average age of the participants was found 22.72+3,024. Data were collected with two different scales. Fist, Exercise Dependence Scale-21, developed by Hausenblas and Downs (2002) and translated to Turkish by Yeltepe and İkizler (2007) to identify the demographic characteristics of the participants. Second, Ego Resilience Scale which was developed by Block and Kremen (1996) and translated to Turkish by Karaırmak (2007). In data analysis procedure, arithmetic mean (X), standard deviation (SS), frequency (N), percentage (%) was used. Paired T-Test for independent groups' comparison and NPar Tests Kruskal-Wallis Test for more than 2 groups' comparison were used. Regression Analyze was applied to define the relation between variables of individual-team sports and scales. Result shows that there is no significant difference in dependence level and psychological resilience in terms of gender (p>0.05).