Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlik kamplarına katılan bireylerin sosyal uyumlarının bazı değişkenlere göre araştırılması
Investigation of social adjustment of students in youth camps organized by Ministry of Youth and Sports
  1. Tez No: 419988
  2. Yazar: TUGAY KIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Kamplarına Katılan Bireylerin Sosyal Uyumlarının Bazı Değişkenlere Göre Araştırılması“ amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmış ve araştırma grubuna anket uygulanmış, var olan durumun belirlenmesi ve evrene genellemesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen, yedi alt boyutlu ve Likert tipindeki ”Sporda Sosyal Bütünleşme Ölçeği" (SSBÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket, 2014 yılının yaz döneminde, doğa kamplarına katılan öğrencilerin kamp yaptıkları yerlerde ve gençlik liderleri tarafından gerekli açıklamalar yapılarak anketler gönüllülük esaslarına göre katılımcılara uygulanmıştır. Öğrencilere dağıtılan 1260 anketten 553'ü anket geriye dönmüştür. Bu anketler kontrol edilerek, yanlış ve eksik doldurulanlar değerlendirilme dışı bırakılmış olup değerlendirilen geçerli anket sayısı 402 olarak belirlenmiştir. Daha sonra toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistiksel işlemler SPSS (Statistical Package for Social Science) 18,0 programı ile yapılmıştır. Farklılığı tespit etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve katılımcıların doğa sporlarının faydalarına ilişkin görüşlerinde cinsiyetlerinin farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek için t-Testi uygulanmıştır. Frekans analizlerine göre katılımcıların 151 tanesi kadın, 251 tanesi erkektir. Kampçıların % 82,1'i lise öğrencisidir. Bunun yanında öğrencilerin % 52'si daha önce doğa sporlarını katılmamış kişilerden oluşmaktadır. Araştırmanın diğer sonuçlarına göre kampta dağ bisikleti kaya tırmanışı ve paintball aktivitelerine katılan öğrencilerin katılmayan öğrencilere göre sosyal bütünleşme, fiziksel fayda ve duygusal gelişim alt boyutlarında katılanların lehinde anlamlı düzeyde farklılıklar görülmektedir. Bu sonuçlara göre doğa sporları gençlerin kişisel gelişim ve hayat kalitelerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the level of social adjustment of students participated in youth camps organized by Ministry of Youth and Sports. In this survey research questionnaire application were used in order to determine the existing condition and generalize to universe. Data were collected by Social Integration in Sports Scale (SSBÖ) developed by Yılmaz (2006). The Scale has 32 items and seven scales. First of all related permissions were provided from Ministry of Youth and Sports and scales were sent to the camps by post. Scales were applied to youth camp participant in 2014 summer season by camp leaders and sent back to the researcher. This method provides 553 data sheet from 1260 posted scale. According to the preliminary examination 402 scales were accepted for this study. To provide results frequency analysis were used in order to put forward percentages and distribution; correlation analyses were used to determine relationships and ANOVA and t-test were used to define differences with the help of SPSS 18. According to the results the 151 participants were female and 251 participants were male. Moreover 82 % of the participants were high school students. On the other hand 52% of the students were never participated any of outdoor sports before. Further studies shows that students participates mountain bike, rock climbing and paintball have significant higher scores of social adaptation, physical benefits and emotional development when compared with non-participants. This result contributes the importance of outdoor sports in personal development and life quality of youths.