Staphylococcus aureus izolatlarında metisilin, makrolid-linkozamid-streptogramin B ve vankomisin direncinin araştırılması
Investigation of the methicillin, macrolide-lincosamide-streptogramin B and vancomycin resistance in clinical staphylococcus aureus isolates
- Tez No: 420000
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SOYOĞUL GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmamızda; çeşitli klinik örneklerden izole edilen 59 Staphylococcus aureus izolatında metisilin, vankomisin, vankomisine orta derecede duyarlı S.aureus (VISA), heterojen VISA (hVISA) ve makrolid, linkozamid, streptogramin B (MLSB) direncinin European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) tara¬fından önerilen fenotipik yöntemler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzolatlar otomatize ve konvansiyonel yöntemler ile tanımlanmıştır. Metisilin direnci sefoksitin disk difüzyon, sıvı mikrodilüsyon ve kromojenik yöntem ile; S.aureus izolatlarının antibiyotiklere direnci disk difüzyon yöntemi; MLSB direnci D-zon yöntemi; VISA, hVISA saptanması E-test ve teikoplanin agar tarama yöntemi ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 59 S.aureus izolatının %71,2'si MRSA, %28,8'i MSSA olarak saptanmıştır. MRSA izolatları kinupristin-dalfopristin, linezolid ve daptomisine; MSSA izolatları ise kinupristin-dalfopristin, linezolid, klindamisin, gentamisin, amikasin, siprofloksasin, trimetoprim-sülfametoksazol, kloramfenikol ve tetrasikline %100 duyarlı bulunmuştur. Vankomisin MİK50; 1 µg/mL, MİK90; 2 µg/mL olarak saptanmıştır. Teikoplanin agar tarama yöntemi ile MRSA'ların %14,3'ünün, MSSA'ların %5,9'unun şüpheli hVISA olabileceği belirlenmiştir. MRSA izolatlarında %45,2 - %4,8 arasında eritromisin, klindamisin, gentamisin, amikasin, siprofloksasin, trimetoprim-sülfametoksazol, kloramfenikol, rifampisin ve tetrasiklin direnci, MSSA izolatlarında %17,6 - %5,9 arasında eritromisin ve rifampisin direnci saptanmıştır. MRSA izolatlarının %33,3'ünde indüklenebilir, %4,8'inde yapısal, %7,1'inde efluks tipi direnç saptanırken; MSSA izolatlarının %5,9'unda indüklenebilir MLSB direnci bulunmuştur. Sonuçlar: 59 adet S.aureus izolatında VISA ve vankomisin direncine rastlanmamıştır. MRSA izolatlarında indüklenebilir MLSB, yapısal MLSB ve efluks tipi direnç saptanırken, MSSA izolatlarında sadece indüklenebilir MLSB direnci bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aimed to investigate the resistance of 59 Staphylococcus aureus isolates obtained from several clinical samples to methicillin, vancomycin, vancomycin-intermediate S.aureus (VISA), heterogeneous VISA (hVISA) and macrolide-lincosamide-streptogramin B (MLSB) with regard to the suggested phenotypic methods by European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). Materials and Methods: The isolates were identified by using automatized and conventional methods. Methicillin resistance was detected via cefoxitin disc diffusion method, broth microdilution and chromogenic method. Antibiotic resistance of S.aureus isolates was measured via disc diffusion method, whereas MLSB resistance was performed via D-zone method. VISA and hVISA were tested with macro gradient E-test and teicoplanin agar screening method. Results: In our study among the 59 S.aureus isolates 71,2% were detected as MRSA, and 28,8% was MSSA. MRSA isolates were found 100% sensitive to quinupristin-dalfopristin, linezolide and daptomycin. MSSA isolates were 100% sensitive to quinupristin-dalfopristin, linezolide, clindamycin, gentamicin, amikacin, ciprofloxacin, trimetoprim-sulphametoxazol, chloramphenicol and tetracycline. MIC50 and MIC90 values were determined as 1 and 2 µg/mL for vancomycin. 14,3% of the MRSA and 5,9% MSSA was determineted as suspected hVISA by using teicoplanin agar screening method. The resistance to erythromycin, clindamycin, gentamicin, amikacin, ciprofloxacin, trimetoprim-sulphametoxazol, chloramphenicol, rifampicin and tetracycline was detected between the frequency of 4,8%-45,2% in MRSA isolates, whereas the resistance in MSSA isolates was between the frequency of 5,9%-17,6% to erythromycin and rifampicin. Resistance detected in 33,3% of the MRSA isolates was inducible MLSB, 4,8% was constitutive MLSB, 7,1% efflux type resistance, whereas in MSSA isolates %5,9 was inducible MLSB. Conclusion: Among the 59 S.aureus isolates no resistance to vancomycin and VISA was found. An inducible MLSB, constitutive MLSB and efflux type resistance was determined among the MRSA isolates, however, only an inducible MLSB resistance was detected among the MSSA isolates.