Phenotypic and genotypic analysis of macrolide-lincosamide-streptogramin B resistance among methicilin-resistant staphylococcus aureus and methicilin-susceptible staphylococcus aureus isolates
Metisilin dirençli ve metisilin duyarlı staphylococcus aureus izolatlarında makrolid-linkozamid-streptogramin B direncinin fenotipik ve genotipik analizi
  1. Tez No: 816051
  2. Yazar: NOURA SAED MAHMOUD AETEER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ALTAY KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus suşları çoklu ilaç direnci nedeniyle ciddi bir tedavi sorunu oluşturmaktadır. Makrolid linkozamid streptogramin B (MLSB) direncine yol açan erm gen bölgelerinin hızlı iletimi, eritromisin gibi geleneksel makrolidlerin klinik uygulamasını ciddi şekilde sınırlamaktadır. Bu çalışmada Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde izole edilen MRSA ve MSSA izolatlarının MLSB fenotipi ve genotipik direnç genlerinin karakterize edilmesi amaçlanmış ve MSSA ve MRSA izolatlarının direnç oranları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Başkent Üniversitesi Ankara ve Adana Hastanelerinden 2016-2022 yılları arasında toplanan 50 MSSA ve 50 MRSA izolatı dahil edilmiştir. İlk olarak S. aureus izolatları katalaz ve koagülaz testleri ile, MRSA izolatları ise sefoksitin disk difüzyon testi ile doğrulanmıştır. MLSB direncini belirlemek için izolatlar, disk difüzyon testi (D-test) kullanılarak klindamisin ve eritromisin direnci açısından çalışılmıştır. D-test sonuçlarına göre direnç fenotipleri saptanmış ve dirençli fenotipler polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) kullanılarak direnç genleri açısından taranmıştır. ermA, ermB, ermC ve msrA genlerine spesifik primerler kullanılarak PZR amplifikasyonu yapılmıştır. 50 MRSA izolatından 25'i (%50) eritromisine dirençli, klindamisine duyarlı ve D-zonu pozitif olacak şekilde indüklenebilir direnç fenotipini (iMLSB) göstermiştir. İki (%4) izolat, yapısal direnç fenotipini (cMLSB) gösteren D-zonu negatif, klindamisin ve eritromisin dirençli saptanmıştır. Yirmi iki (%44) izolat ise S fenotipini gösteren D-zonu negatif, klindamisin ve eritromisin duyarlı saptanmıştır. Sadece bir izolat (%2) klindamisine duyarlı, eritromisin dirençli ve MSB fenotipine uygun olarak D-zonu negatif bulunmuştur. 50 MSSA izolatı 8'i (%16) eritromisine dirençli D-zonu pozitif iMLSB fenotipine sahiptir. İki (%4) izolat ise D-zonu olmaksızın her iki antibiyotiğe de dirençli cMLSB fenotipine sahiptir. S fenotipini gösteren D-zonu olmayan klindamisin ve eritromisin duyarlı 40 (%80) izolat saptanmıştır. Direnç genleri toplam 38 örnekten 28 MRSA ve 10 MSSA örneğinde incelenmiştir. ermC, 25 MRSA (%89,3) ve 4 MSSA örneğinde (%40) pozitif bulunmuştur. İkinci sırada saptanan gen ermA olmuştur; 4 MSSA izolatında (%40) saptanmış, MRSA izolatlarında saptanmamıştır. MSB fenotipli bir MRSA örneğinde msrA geni pozitif olarak doğrulanmıştır. Tüm örnekler ermB geni için negatif bulunmuştur. Sonuç olarak, Ankara ve Adana'dan izole edilen izolatlarda gerçekleştirilen bu çalışmada, iMLSB fenotipi en yaygın fenotip olarak bulunmuş ve MRSA izolatlarında daha yaygın olduğu görülmüştür. MLSB direnci için direnç genleri arasında en sık görülen gen ermC olmuştur. ermA pozitifliği ise az sayıda saptanmış ve ermB geni hiç saptanmamıştır. Dolayısıyla ermC geninin bu bölgede daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Methicillin-resistant Staphylococcus aureus strains pose a serious treatment problem because of their multidrug resistance. The rapid transmission of the erm gene leading to macrolide lincosamide streptomycin B (MLSB) resistance severely limits the clinical application of traditional macrolides such as erythromycin. In this study, we aimed to characterize the MLSB phenotype and genotypic resistance genes of MRSA and MSSA isolates from Baskent University Hospital, and resistance rates of MSSA and MRSA isolates were compared. The study included 50 MSSA and 50 MRSA isolates collected between 2016 and 2022 from Baskent University in Ankara and Adana Hospitals. First, the S. aureus isolates were confirmed by catalase and coagulase tests, and the MRSA and MSSA isolates were confirmed by cefoxitin disc diffusion test. To determine the MLSB resistance, isolates were tested for clindamycin and erythromycin resistance using the disk diffusion (D test) test. According to D test, resistance phenotypes were detected and resistant phenotypes were screened for resistance genes using polymerase chain reaction (PCR). PCR amplification was made using primers specific for ermA, ermB, ermC, and msrA genes. Among 50 MRSA isolates, 25 (50%) isolates were resistant to erythromycin with D zone positivity and susceptible to clindamycin indicating inducible iMLSB phenotype. And 2 (4%) isolates were resistant to clindamycin and erythromycin without the D zone indicating constitutive cMLSB phenotype. Twenty-two (44%) isolates were susceptible to clindamycin and erythromycin with D-zone negative indicating S phenotype. Only one isolate (2%) was susceptible to clindamycin and has erythromycin resistance with absence of D-zone indicating MSB phenotype. Among all 50 MSSA isolates, 8 (16%) isolates showed iMLSB phenotype which were resistant to erythromycin with D zone positivity. Two (4%) isolates showed cMLSB phenotype which were resistant to both antibiotics without D zone. There were 40 (80%) isolates that were susceptible to clindamycin and erythromycin without D zone indicating S phenotype. We examined resistance genes in 28 MRSA and 10 MSSA isolates out of a total 38 isolates for resistance genes. For MRSA, ermC was positive in 25 isolates (89.3%) and positive for 4 MSSA isolates (40%). The second common gene was ermA; it was detected in 4 MSSA isolates (40%) and was not detected in MRSA isolates. msrA gene was positive in one MRSA isolate with MSB phenotype. All samples were negative for the ermB gene. In conclusion, iMLSB phenotype was the most common phenotype and it was more common in MRSA isolates in the present study that were carried out in the isolates from Ankara and Adana, Turkey. Among resistance genes for MLSB resistance, the most frequent gene was ermC. ermA positivity was less and ermB was not detected. Therefore, we can say that the ermC gene is more common in this region.