Irak'ın Bağdat kentinde klinik örneklerden izole edilen metisilin dirençli staphylococcus aureus izolatlarında mlsb antibiyotik direnç genlerinin belirlenmesi
Determination of mlsb antibiotic resistance genes in metisilin-resistant staphylococcus aureus isolates isolated from clinical samples in the Baghdad of Iraq
  1. Tez No: 468996
  2. Yazar: ISRAA SALEEM YOUSIF AL-WAELI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZTÜRK KÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Toplam 50 metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) izolatı, çeşitli enfeksiyonlara sahip hastalardan alınan örneklerden izole edilmiştir. İzolatların ön tanımlanmaları kanlı agarı, mannitol tuzu agarı ve CHROMagar MRSA plakaları üzerinde yetiştirilerek yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılıkları 9 farklı antibiyotik kullanılarak disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan test sonucuna göre, izolatların hepsinin kloksasiline (% 100), % 86'sının sefoksitine, % 40'ının azitromisin'e, %20'sinin vankomisine, % 50'sinin klindamisine, % 47'sinin eritromisine, % 23'ünün kloramfenikol'e, % 96'sının tetrasikline ve % 86'sının ceftazidime dirençli olduğu belirlenmiştir. Makrolid, linkozamid, streptogramin B direnci D-şekil testi kullanılarak belirlenmiştir. Bu teste göre, izolatlar dört farklı direnç fenotipine göre sınıflandırılmıştır. Sonuçlara göre, MRSA izolatlarının % 20'sinin eritromisine karşı yapısal (cMLSB) direnç fenotipine sahip olduğu görülmüştür. İzolatların %77'sinin eritromisine karşı duyarlı, % 23'ünün indüklenebilir direnç (iMLSB) fenotip gösterdiği belirlenmiştir. İzolatlarının %15'nin ise eritromisine dirençli ve D-zonu oluşturmadan klindamisine duyarlı olduğu (MS) belirlenmiştir. Makrolid direncinin genotipik olarak belirlenmesi için izolatların ermA, ermB ve ermC genine sahip olup olmadıkları PCR tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda eritromisine karşı farklı fenotipik direnç formu gösteren izolatlarının %40'nın ermA genine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 50 methicillin resistant Staphylococcus aureus isolates are collected from patient suffering from a variety of infections. The bacterial isolates were preliminary were identify by culturing on blood agar, mannitol salt aga, and CHROMO agar MRSA plates. Antibiotic sensitivity test was conducted to all isolates by using disc diffusion test to 9 type of antibiotics. The result showed that all isolates were resistant to cloxacillin (100%) and 86 % to cefoxitin and (40%) to azithromycine, (20%) vancomycin, and (50%) to clindamycin and 47% to erythromycin,23% to chloramphenicol, 96% to tetracycline, 86% to ceftazidime. D-shape test was used to detect MLSB. According to this test, the isolates of the current study were classified to four distinct resistance phenotype. The results revealed that 20% of MRSA isolates were constitutive resistance to erythromycin (cMLSB) phenotype. The sensitive MRSA isolates to erythromycin were 77% , while 23% of MRSA isolates inducible resistance to erythromycin (iMLSB). 15% of the isolates were resistant to erythromycin and clindamycin (MS) without D-zone formation. To determine macrolide resistance genotypically, whether the isolates had the ermA, ermB and ermC genes was determined using PCR technique. As a result of the analysis, 40% of isolates showing different phenotypic resistance to erythromycin were found to have the ermA gene.